Get Adobe Flash player

Ryby na alergie

Alergia pokarmowa to problem dotykający coraz większe grono małych dzieci. Tymczasem francuscy naukowcy twierdzą, że można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Wystarczy, że przyszła mama będzie w ciąży stosować dietę bogatą w odpowiednie tłuszcze – donosi „Journal of Physiology”.

 

 
Prowadzone do tej pory badania kliniczne wykazywały, że kiedy ciężarna kobieta spożywa ryby oraz suplementy zawierające olej z orzechów włoskich, zmniejsza to ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Mechanizm tego zjawiska pozostawał jednak nieznany. Eksperyment przeprowadzony w Institut National de la Recherche Agronomique (INRA) w Rennes wykazał, że dobroczynny wpływ na dziecko ma pewna grupa wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (n-3 PUFA) – właśnie takich, jakie znajdują się w rybach, oleju z orzechów włoskich lub siemienia lnianego. Wpływają one na sposób, w jaki kształtuje się jelito płodu.

Dzięki nim błona śluzowa staje się bardziej przepuszczalna i pozwala lepiej przechodzić do krwi bakteriom oraz nowym dla dziecka substancjom. To wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu  i  zwiększoną produkcje przeciwciał. W rezultacie układ odpornościowy niemowlęcia może rozwinąć się i dojrzewać dużo szybciej – co prowadzi do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia alergii pokarmowych.

To nie jedyne dobroczynne działanie ryb oraz orzechów włoskich. Z innych badań wynika, że kwasy PUFA powodują również wydłużenie się okresu ciąży, a więc i dłuższe dojrzewanie ośrodkowego  układu nerwowego dziecka. Dzięki temu maluch jest po prostu mądrzejszy. Przyszłym mamom życzymy smacznego!

Izabela Nowakowska/EurekNews 2011 09 10 a

 

CZYTAJ TAKŻE