Get Adobe Flash player

Bakteria zwalczy raka

 

Być może mamy szansę pokonać jednego z ostatnich śmiertelnych wrogów ludzkości – raka. W dodatku obejdzie się bez skalpela, chemio- czy radioterapii. Z pomocą przyjdą nam... nieszkodliwe bakterie glebowe.  Tę sensacyjną wiadomość ogłosił międzynarodowy zespół naukowców na General Microbiology’s Autumn Conference w Nowym Jorku.

Do walki z komórkami rakowymi naukowcy wykorzystali Clostridium sporogenes – szeroko rozpowszechnione bakterie glebowe rozwijające się w środowisku beztlenowym. Przetrwalniki mikrobów wstrzykiwane są do ciała pacjenta i docierają do centralnej części guza, ponieważ tam też panuje środowisko beztlenowe, w którym czują się najlepiej. W guzie „rozbudzone” bakterie produkują enzymy, które uaktywniają wstrzykiwaną wcześniej choremu nieaktywną formę leku. Dzięki temu preparat niszczy jedynie komórki rakowe, nie powodując uszkodzeń w zdrowych tkankach, co jest podstawowym wymogiem dla stosowania nowych terapii antynowotworowych.

Dotychczas wykorzystanie tej wymyślnej metody leczenia uniemożliwiał fakt, że Clostridium sporogenes produkowało zbyt mało potrzebnego enzymu. Naukowcom z brytyjskiego University of Nottingham oraz holenderskiego Universiteit Maastricht udało się jednak rozwiązać ten problem. Badacze wprowadzili do bakteryjnego DNA dodatkowy gen odpowiadający za produkcję potrzebnej substancji. Dzięki temu mikroby wytwarzają ją w znacznie większych ilościach. Lekarze przewidują, że ta nowatorska metoda leczenia, która skutecznie niszczy wszystkie możliwe postacie raka, przejdzie do etapu prób klinicznych na pacjentach już w 2013 roku.

Izabela Nowakowska/EurekNews 2011 09 06 a

 

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 21, wrzesień 2011 16:37
e tam, od 2013 roku polacy z krakowa ogłosili że rozpoczną masową produkcję leków, na raka, to i inne świnie wypuszczać zaczynają i odtajniać gotowe leki, które są już przecież od lat. Jestem za Polakami, by im się udało pierwszym. Zniszczyć światowe konsorcja medyczne, które trzymają patenty i nie pozwalają na szerzenie leków, zamiast tego produkują uśmierzacze. To żaden przełom, od kilku lat istnieje lek na raka, jest na etapie testów. Jak to działa? Proste zmodyfikowana genetycznie bakteria salmonelli atakuje i niszczy guzy. Człowiek choruje na salmonellę która jest wyleczalna i leczy się na raka. Potem leczy na salmonellę i finito. Gleba, też była znana, czemu patent ogłaszają, na ten sam rok co Polacy chcą zacząć produkować. Całe szczęście że są jeszcze patenty i inne metody, by korporacje nie zablokowały całkowicie postępu.