Get Adobe Flash player

Otyłość mamy szkodzi dziecku

 

Duże może i jest piękne, ale na pewno niezdrowe. Badania przeprowadzone przez naukowców z Antwerpii, Hull i Madrytu sugerują, że jajeczka otyłych matek są narażone na działanie nasyconych kwasów tłuszczowych, które niekorzystnie wpływają na rozwój zarodków. Odkrycie to jest ważne przede wszystkim dla kobiet chorych na cukrzycę typu II.

Do swoich badań naukowcy użyli komórek jajowych krowy, które potraktowane toksycznymi dla nich nasyconymi kwasami tłuszczowymi gorzej funkcjonowały i krócej żyły. W organizmach pulchnych kobiet poziom tych substancji jest zazwyczaj podwyższony. Naukowcy podejrzewają, że u otyłych, cierpiących np. na cukrzycę typu II pań właśnie to zjawisko powoduje trudności z zajściem w ciążę.

W ramach testów doktorant Uniwersytetu w Antwerpii Veerle Van Hoeck przez  8 dni po zapłodnieniu sprawdzał, czy zarodki prawidłowo się rozwijają. W tym celu obserwował metabolizm komórek – wszystko to, co pobierały i oddawały do otoczenia. Okazało się, że zarodki trzymane w obecności kwasów uruchamiały geny związane ze stresem komórkowym! –Toksyny co prawda nie zatrzymały rozwoju zarodków od razu, ale go znacznie spowalniały – mówi nadzorujący badania prof. Jo Leroy z tego samego uniwersytetu.

Aleksandra Bartosik/EurekNews 2011 08 18 b

CZYTAJ TAKŻE