Get Adobe Flash player

Sztuczny jak prawdziwy

  

 

Amerykańscy specjaliści opracowali implant dysku międzykręgowego zrobiony z naturalnych polimerów oraz żywych komórek. Wszczep przetestowano już pomyślne na zwierzętach – donosi dzisiejsze „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Spośród wielu elementów, które tworzą ludzki kręgosłup, prawdopodobnie najczęściej mówi się o łączących kręgi dyskach. Sława tych naturalnych amortyzatorów wynika z tej przykrej własności, że często dochodzi do ich uszkodzenia. Chorobie popularnie zwanej dyskopatią towarzyszą uciążliwe bóle, niekiedy dochodzi nawet do porażenia nerwów. Bywa, że jedynym lub najlepszym wyjściem jest usunięcie zniszczonego dysku. Niestety, zabieg, w którym łączy się dwa kręgi, ogranicza zakres ruchów pacjenta, a istniejące dzisiaj sztuczne dyski nie są doskonałe.

Nic więc dziwnego, że inżynierowie z  Cornell University oraz lekarze z Weill Cornell Medical College postanowili opracować lepszą protezę dysku. Składa się ona z twardego, przypominającego oponę, zewnętrznego pierścienia. Tę część wykonano z białka – kolagenu. Wewnątrz znajduje się półpłynne jądro. Badacze odtworzyli je, używając naturalnego polimeru, zwanego kwasem alginowym. Na tę konstrukcję rozsiano komórki tkanki łącznej, które ją regenerują.

Autorzy wynalazku zapewniają, że ich dysk jest w dużej mierze pozbawiony wad istniejących już implantów. Ma być od nich przede wszystkim bardziej bezpieczny. Dzięki komórkom tkanki łącznej zamiast się zużywać, ma dojrzewać w organizmie, działając z czasem coraz lepiej.

Testy na zwierzętach zakończyły się sukcesem. Twórcy implantu chcą teraz opracować jego wersję przeznaczoną dla ludzi.

Marek Matacz/EurekNews 2011 08 02 a

 

 

CZYTAJ TAKŻE