Nowa w±troba na zamówienie? Proszê bardzo! Naukowcom po raz pierwszy uda³o siê stworzyæ naczynia krwiono¶ne, które mog± po³±czyæ taki wyhodowany narz±d z reszt± cia³a. Praca na ten temat ukaza³a siê na ³amach ?Acta Biomaterialia?.
Wspó³cze¶ni medycy potrafi± ju¿ czyniæ prawdziwe cuda, na przyk³ad hodowaæ w laboratoriachrozmaite rodzaje tkanek. Problem w tym, ¿e s± to jedynie zbiory okre¶lonych komórek. Nie maj± one swoich naczyñ krwiono¶nych - Je¶li nie zapewnisz im dop³ywu krwi, nie mo¿esz utworzyæ kawa³ka tkanki, który bêdzie grubszy ni¿ kilkaset mikronów - mówi wspó³autorka badañ Jenniefer West z amerykañskiego Rice University. Przez to trudno te¿ po³±czyæ tak± wyhodowan± tkankê z ludzkim organizmem. M.in. dlatego uczeni nie s± w stanie uzyskaæ w laboratorium na przyk³ad nowej nerki czy serca.
Pierwszym krokiem do rozwi±zania tego problemu by³o wyhodowanie w sztucznej po¿ywce naczyñ w³osowatych, które wszczepione do organizmu podjê³y pracê. I to siê w³a¶nie teraz uda³o. W trakcie swych eksperymentów uczeni wykorzystali specjalny polimer przypominaj±cy w³a¶ciwo¶ciami macierz miêdzykomórkow±, czyli substancjê wype³niaj±c± przestrzeñ miêdzy komórkami. Zespala ona tkanki i narz±dy, a jej podstawowymi sk³adnikami s± bia³ka oraz polisacharydy.
Film: Zobacz jak w hydro¿elu, w ci±gu 72 godzin rozwijaj± siê naczynia w³osowate.
W polimerze umieszczono po¿ywkê oraz dwa rodzaje komórek potrzebnych do powstania i rozwoju naczyñ krwiono¶nych. Potem za spraw± ¶wiat³a wodnisty polimer zamieni³ siê w twardawy hydro¿el. Ca³y eksperyment filmowano przez 72 godziny. A poniewa¿ ka¿dy z dwóch u¿ytych w eksperymencie rodzajów komórek zabarwiono na inny kolor, zarejestrowano jak tworz± siê naczynia w³osowate.
Powsta³± w ten sposób sieæ naczyñ wraz fragmentem hydro¿elu wszczepiono w rogówkê myszy. Przeszczep siê przyj±³, a naczynia po³±czy³y z krwioobiegiem zwierzêcia
Anna Piotrowska