Get Adobe Flash player

Rzeżączka odporna na leki

Naukowcy alarmują: pojawił się szczep dwoinki rzeżączki, który nie reaguje na żadne antybiotyki. O tym niepokojącym fakcie dyskutowano na konferencji International Society for Sexually Transmitted Disease Research (ISSTDR) w kanadyjskim mieście Quebec.

Rzeżączka to jedna z najpowszechniejszych chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. W samych tylko Stanach Zjednoczonych zapada na nią w ciągu roku aż 700 000 osób! Za chorobę odpowiedzialna jest dwoinka rzeżączki (łac. Neisseria gonorrhoeae), zwana też gonokokiem. Pierwsze symptomy zakażenia tym drobnoustrojem są łatwe do zauważenia: pieczenie przy oddawaniu moczu oraz upławy u kobiet, a u mężczyzn ropny wyciek z cewki moczowej.

Jednak aż u połowy pań (i u 2-5% panów) rzeżączka rozwija się bezobjawowo – a nieleczona powoduje stany zapalne w całym organizmie i może prowadzić do poważnych, nieodwracalnych ubytków na zdrowiu. U kobiet skutkuje przewlekłymi bólami miednicy, ciążami pozamacicznymi, a nawet niepłodnością. U 3-4% osób zakażonych infekcja rozszerza się na cały organizm i może być przyczyną śmierci. Na szczęście rzeżączkę już od lat 40. XX wieku leczy się antybiotykami. Obecnie w walce z tą chorobą za najefektywniejsze uznaje się tzw. cefalosporyny.

Niestety, na konferencji w Quebecu szwedzko-japoński zespół – Magnus Unemo ze szpitala uniwersytetu w Orebro i Makoto Ohnishi z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych – ogłosił najnowsze, bardzo niepokojące wyniki swych badań. Uczeni odkryli szczep dwoinek rzeżączki, który jest odporny na wszystkie stosowane do tej pory antybiotyki, w tym nawet cefalosporyny. Naukowcy zidentyfikowali odpowiedzialną za to mutację genetyczną, nie wiedzą jednak, czy zmutowane gonokoki zdążyły się już rozprzestrzenić. Jeśli tak, to grozi nam prawdziwa epidemia. Uchronić może przed nią jedynie wierność stałemu partnerowi lub stosowanie prezerwatyw.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011_07_11_c

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1poniedziałek, 11, lipiec 2011 18:54
"odporny" czy raczej "oporny"?