Get Adobe Flash player

Bezpieczne zwierzęta

Koty i psy nie wywołują alergii u małych dzieci. Co więcej, obecność zwierzaka w domu, w którym jest niemowlę sprawia, że maluch rzadziej cierpi z powodu uczulenia - dowodzą badania opublikowane na łamach Clinical Experimental Allergy.

Rodzice często pozbywają się psa lub kota z domu, w którym mam przyjąć na świat dziecko, ponieważ boją się, że zostanie ono alergikiem. Jednak badania z udziałem 565 osób przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Henry Ford Hospital w Detroit dowodzą, że obawy te są zupełnie bezzasadne.  

Uczeni śledzili rozwój i stan zdrowia swych podopiecznych od momentu narodzin aż do skończenia przez nich 18-roku życia. Na koniec, od młodych ludzi pobrano krew by sprawdzić poziom przeciwciał związanych z odpowiedzią immunologiczną na koty i psy.

Jak się okazało, dzieciaki, które miały w dzieciństwie zwierzęta, były o połowę mniej wrażliwe na psie czy kocie alergeny. Kluczowy dla rozwoju malucha był jego pierwszy rok życia. Jeśli dziecko miało wtedy kontakt ze zwierzęciem - zyskiwało najwięcej.

Może więc zamiast wywozić Mruczka do babci, warto zostawić go w domu? Przyniesie to same korzyści2011_06_14_a

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE