To mo¿e byæ prze³om w leczeniu guzów oraz w transplantologii. Dwa bia³ka o niezwyk³ych w³a¶ciwo¶ciach znalaz³ w wydzielinach skóry p³azów zespó³ prof. Chrisa Shawa z Queen?s School of Pharmacy. Substancje te pozwalaj± kontrolowaæ rozwój naczyñ krwiono¶nych.
Obydwa bia³ka reguluj± postêp angiogenezy, czyli procesu tworzenia siê mniejszych i wiêkszych ¿y³ek. Maj± jednak zupe³nie odmienne dzia³anie. Substancja znaleziona w wydzielinie po³udniowoamerykañskiej ¿aby z gatunku Phyllomedusa sauvagii, hamuje lub wrêcz zatrzymuje angiogenezê. Dziêki temu mo¿e pos³u¿yæ w leczeniu guzów nowotworowych, które za spraw± w³asnych naczyñ krwiono¶nych ?podpinaj± siê? do krwioobiegu i czerpi± z niego tlen oraz substancje od¿ywcze. Zespó³ prof. Shawa ma nadzieje, ¿e zatrzymuj±c formowanie siê naczyñ guza zapobiegnie siê jego rozwojowi oraz przerzutom. W ten sposób ¶miertelna choroba stanie siê chronicznym, lecz nie zabójczym schorzeniem.
Z kolei bia³ko znalezione w wydzielinach skóry kumaka wielkiego (Bombina maxima) ma wrêcz odwrotne dzia³anie - stymuluje rozwój ¿y³ek i ¿y³. - Dziêki temu daje szanse na szybkie leczenie wielu urazów wymagaj±cych b³yskawicznego wzrostu naczyñ, na przyk³ad ran, uszkodzeñ tkanek spowodowanych przez udary i zawa³y serca. Nowoodkryte bia³ko da siê tak¿e zastosowaæ po transplantacjach organów - mówi prof. Schaw.
Co ciekawe, jak podkre¶laj± w swoim o¶wiadczeniu uczeni, ¿adne z dziko ¿yj±cych zwierz±t, od których pobierano próbki wydzielin w ¿aden sposób nie ucierpia³y
Anna Piotrowska