Get Adobe Flash player

Żaba uratuje ludzi

To może być przełom w leczeniu guzów oraz w transplantologii. Dwa białka o niezwykłych właściwościach znalazł w wydzielinach skóry płazów zespół prof. Chrisa Shawa z Queen’s School of Pharmacy. Substancje te pozwalają kontrolować rozwój naczyń krwionośnych.

Obydwa białka regulują postęp angiogenezy, czyli procesu tworzenia się mniejszych i większych żyłek. Mają jednak zupełnie odmienne działanie. Substancja znaleziona w wydzielinie południowoamerykańskiej żaby z gatunku Phyllomedusa sauvagii, hamuje lub wręcz zatrzymuje angiogenezę. Dzięki temu może posłużyć w leczeniu guzów nowotworowych, które za sprawą własnych naczyń krwionośnych “podpinają się” do krwioobiegu i czerpią z niego tlen oraz substancje odżywcze. Zespół prof. Shawa ma nadzieje, że zatrzymując formowanie się naczyń guza zapobiegnie się jego rozwojowi oraz przerzutom. W ten sposób śmiertelna choroba stanie się chronicznym, lecz nie zabójczym schorzeniem.

Z kolei białko znalezione w wydzielinach skóry kumaka wielkiego (Bombina maxima) ma wręcz odwrotne działanie - stymuluje rozwój żyłek i żył. - Dzięki temu daje szanse na szybkie leczenie wielu urazów wymagających błyskawicznego wzrostu naczyń, na przykład ran, uszkodzeń tkanek spowodowanych przez udary i zawały serca. Nowoodkryte białko da się także zastosować po transplantacjach organów - mówi prof. Schaw.

Co ciekawe, jak podkreślają w swoim oświadczeniu uczeni, żadne z dziko żyjących zwierząt, od których pobierano próbki wydzielin w żaden sposób nie ucierpiały2011_06_07_c

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE