Get Adobe Flash player

Starsi ojcowie mają autystyczne dzieci

Im starszy ojciec, tym większe prawdopodobieństwo, że jego dziecko będzie autystyczne, chore psychicznie czy też mniej inteligentne od swych rówieśników. Te niepokojące wnioski płyną z artykułu zamieszczonego w najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „Nature".

Autorzy artykułu - międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Augustine Konga z islandzkiej firmy deCODE genetics, specjalizującej się w analizie DNA pod kątem genetycznych podstaw chorób - nie straszą, lecz chłodno i rzeczowo dowodzą, iż posiadanie potomstwa w późnym wieku nie jest wcale takie dobre.  Im starszy ojciec, tym w DNA jego dzieci więcej jest szkodliwych mutacji. Mowa tu o nowych zmianach (nie zmianach dziedziczonych) - takich, które powstają dopiero u potomka.

Odkrycie zespołu pod kierunkiem Konga nie było by możliwe, gdyby nie szeroko zakrojone badania DNA 78 islandzkich rodzin, a właściwie „trójek rodzinnych" składających się z ojca, matki i dziecka. Genomy tych osób porównywano na poziomie nukleotydów, a więc pojedynczych cegiełek, z których składa się komórkowy materiał genetyczny. Okazało się, że u każdego dziecka średnio notuje się 60 nowych, nieobecnych u rodziców mutacji. Jednak potomkowie ojców 20-letnich mają tych zmian średnio 25, zaś 40-letnich już 65. Oznacza to, że każdy dodatkowy rok czekania ze spłodzeniem dziecka skutkuje dwoma kolejnymi mutacjami.(Wiek matki nie ma w tym przypadku znaczenia)

„U ludzi, około 10 procent takich nowych mutacji może być niebezpiecznych" napisał w „Nature", w omówieniu pracy Konga, Alexey Kondrashov z University of Michigan. Oznacza to, że u starszych ojców liczba szkodliwych mutacji gwałtownie rośnie.  Całkiem niedawno stwierdzono, że takie zmiany mogą być podstawową przyczyną autyzmu oraz wielu innych chorób psychicznych, np. schizofrenii czy zaburzeń rozwoju intelektualnego u dzieci.

Jak dowodzi Kondrashov, decydowanie się na dzieci w późnym wieku, może być więc bezpośrednią przyczyną prawdziwej epidemii różnych odmian autyzmu, którą obserwuje się ostatnio na świecie. Uczony postuluje nawet, żeby młodzi mężczyźni - chcąc zapewnić sobie urodzenie zdrowego potomka - zamrażali swoje plemniki, by móc je potem wykorzystać do zapładniania partnerek.... Fantastyka? Może teraz jeszcze tak, ale za 20 lat -  już niekoniecznie.

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 08 22 a

CZYTAJ TAKŻE