Get Adobe Flash player

Udało się rozszyfrować biologiczny mechanizm stojący za poparzeniami słonecznymi - czerwoną i wyjątkowo bolesną reakcją skóry na nadmiar promieniowania ultrafioletowego. To wynik uszkodzeń RNA - donosi najnowsze ?Nature Medicine".


Badania, które doprowadziły do tego odkrycia przeprowadził amerykański zespół kierowany przez prof. Richarda L. Gallo z UC San Diego School of Medicine i Jamiego J. Bernarda z Rutgers University. Uczeni sprawdzali, co się dzieje w komórkach ludzkiej i mysiej skóry, kiedy wystawi się ją na działanie promieni UV. Okazało się, że prowadzi to do uszkodzeń niekodującego mikroRNA - specjalnego typu RNA, które nie jest bezpośrednio zaangażowane w produkcje białek. Naświetlone komórki uwalniają uszkodzone RNA, prowokując znajdujące się w pobliżu, zdrowe komórki do natychmiastowej odpowiedzi - w sposób pojawia się stan zapalny, który odczuwamy jako ból i zaczerwienienie skóry.

- Sądzimy, że proces zapalny pomaga uporać się komórkom z uszkodzeniami materiału genetycznego, które mogą doprowadzić do raka skóry. Oczywiście, mechanizm ten jest niedoskonały i im więcej wystawiamy się na słońce, szanse pojawienia się nowotworu rosną - mówi prof. Gallo.

Uczeni liczą, że ich odkrycie pomoże w leczeniu osób z nadwrażliwością skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Wśród nich są ludzie cierpiący na toczeń.


Piotr Burchardt/EurekNews.pl 2012 07 09 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy