Get Adobe Flash player

Kolor oczu ma dla zdrowia większe znaczenie, niż się uważa, pozwala bowiem oszacować ryzyko wystąpienia groźnych chorób skóry. Niebieskoocy częściej niż reszta cierpią na czerniaka, wyjątkowo złośliwy nowotwór, a rzadziej z powodu bielactwa - donosi dzisiejsze ?Nature Genetics?.

   
Naukowcy od dawna zbierają dowody na to, że znaczna część chorób skóry ma podłoże genetyczne. Wiele z tych schorzeń dotyka bowiem całe rodziny: tak jest w przypadku czerniaka czy też bielactwa ? na które cierpiał Michael Jackson ? objawiającego się depigmentacją (odbarwieniem) skóry. Szukając genetycznych podstaw tych chorób, amerykańscy badacze z Colorado School of Medicine przeanalizowali DNA 3000 osób pochodzenia europejskiego cierpiących na bielactwo. (Z badań wyłączono osoby hiszpańskojęzyczne ? w żyłach wielu z nich płynie także krew indiańska, co mogłoby wpływać na wyniki).

Uczonym udało się zlokalizować 13 nieznanych wcześniej odmian genów, których posiadanie zwiększa ryzyko wystąpienia bielactwa. W trakcie badań okazało się też, że najrzadziej na tę chorobę cierpią osoby o niebieskich i szarych oczach. U ludzi tych częściej jednak spotyka się czerniaka ? najbardziej złośliwy z nowotworów skóry. Stąd uczeni podejrzewają, że obydwa te schorzenia są ze sobą  powiązane.


? Genetycznie pod wieloma względami bielactwo i czerniak znajdują się na dwóch przeciwnych biegunach. Wiele z genetycznych wariantów, które powodują, że częściej chorujemy na bielactwo, sprawia, iż rzadziej zapadamy na czerniaka ? mówi dr Richard Spritz, dyrektor Human Medical Genetics and Genomics Program w Colorado School of Medicine.

Bielactwo to schorzenie autoimmunologiczne, w trakcie którego system odpornościowy człowieka atakuje i niszczy melanocyty (komórki barwnikowe) własnego organizmu. Amerykanie mają teorię na temat mechanizmu powodującego tę chorobę. ? Sądzimy, że jest ono wynikiem hiperaktywności organizmu starającego się wykryć i zniszczyć nawet najmniejsze ilości komórek czerniaka ? twierdzi dr Spritz.

Co ciekawe, osoby chorujące na bielactwo oraz ich zdrowi krewni wykazują tendencje do innych schorzeń autoimmunologicznych: cukrzycy typu I, tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, problemów z tarczycą.

Anna Piotrowska/EurekNews.pl
2012 05 07 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy