Get Adobe Flash player

Permanentne niewyspanie związane z zakłóceniami rytmu dobowego może doprowadzić do degeneracji mózgu a nawet przedwczesnej śmierci. Takie wnioski płyną z badań biologów z Oregon State University, którzy zajmowali się kwestiami działania zegara biologicznego.

Zegar biologiczny to u ludzi oraz innych zwierząt skomplikowany mechanizm genetyczny pracujący 24 godziny na dobę. Steruje procesami życiowymi w odpowiedzi na zmieniające się regularnie cykle dnia i nocy, snu oraz czuwania. Odpowiada m.in. za wydzielanie hormonów, naprawę DNA, reakcje na stres a nawet skuteczność zażywanych leków. Zgodnie z rytmem ziemskiej doby sprawia, że jesteśmy głodni lub syci, zmęczeni albo pełni energii. W przypadku ludzi odnotowano, że niespodziewane zmiany rytmu dobowego mają związek ze starzeniem się oraz rozwojem chorób Alzheimera i Huntingtona.

Zespół z Oregon State University pod kierunkiem pracującej w Stanach Zjednoczonych polskiej badaczki prof. Jadwigi Giebułtowicz postanowił sprawdzić czy zakłócenie zegara biologicznego jest przyczyną czy też może skutkiem neurodegeneracji. W tym celu uczeni wyposażyli muszki owocówki w dwie mutacje: pierwsza zakłócała działanie zegara biologicznego owadów, druga powodowała rozwój zmian patologicznych w ich mózgach w trakcie procesu starzenia. Okazało się, że takie ?zaburzone" muszki, żyły krócej o 32-50 procent niż ich zdrowi pobratymcy, pod koniec życia traciły większość swych funkcji motorycznych oraz szybciej niż normalnie pojawiały się u nich dziury w mózgu (wakuole). - Kiedy zegar biologiczny przestaje działać, procesy regulujące funkcję i zdrowie komórek są zakłócone. To może rozpocząć proces neurodegeneracji - mówi prof. Giebułtowicz.

Przyspieszone starzenie się organizmu jest ściśle związane z opisanymi powyżej procesami, nie wiadomo jednak, w jaki dokładnie sposób.

Naukowcy podkreślają, że choć ich badania zostały przeprowadzone na muszkach, to wcześniejsze ustalenia dowodzą ścisłych podobieństw między tymi owadami a ludźmi.


Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 01 11 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (2)
2sobota, 10, marzec 2012 17:25
Gówno prawda nie to tylko sie przestawiasz kłamstwo i bzdura.
1czwartek, 12, styczeń 2012 16:35
Do ilu serwisów wysyła Pani swoje artykuły?

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy