Get Adobe Flash player

Blizny stanowią przykrą pamiątkę po wielu przebytych wypadkach. Szczególnie nieprzyjemne są te, które tworzą się w wyniku ciężkich poparzeń trzeciego stopnia. Jednak hydrożel opracowany przez amerykańskich uczonych z Johns Hopkins University sprawia, że takie blizny nigdy nie powstaną.

 

Poparzenia trzeciego stopnia potrafią zniszczyć skórę aż do mięśnia. Dlatego leczenie tego typu ran jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Trzeba odtworzyć nie tylko warstwę nabłonka, ale i wszystko to, co się w skórze znajdowało, między innymi zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne, receptory, gruczoły łojowe oraz włoski.

W artykule opublikowanym w internetowej wersji ?Proceedings of the National Academy of Sciences" Amerykanie przekonują, że znaleźli rewolucyjną metodę leczenia najgorszych nawet oparzeń. Wystarczy posmarować ranę hydrożelem będącym trójwymiarową konstrukcją zrobioną z pewnego polimeru. Testy na tkankach pobranych z myszy dowiodły, że pomaga on w przypadku nawet najcięższych oparzeń.

Co ciekawe, naukowcy nie są do końca pewni, czemu ich wynalazek działa tak wspaniale. Nie ma w nim składników biologicznych ani leków, więc w zasadzie jest to bardziej urządzenie niż lekarstwo. Jednak potrafi sprawić, że skóra smarowanych nim poparzonych myszy regeneruje się znacznie szybciej i lepiej niż ta leczona tradycyjnie. Nie tworzą się na niej blizny. Prowadząca badania Sharon Gerecht tłumaczy, że być może tajemnica nowatorskiego materiału tkwi w strukturze fizycznej żelu.


Jeśli dalsze badania potwierdza skuteczność hydrożelu, być może już za kilka lat ofiary pożarów i ranni żołnierze będą mogli cieszyć się zdrową skórą bez brzydkich blizn.


Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 12 16 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy