Get Adobe Flash player

Statyny - leki obniżające poziom cholesterolu we krwi mogą mieć też inne zastosowanie. Nowe badania dowodzą, że są niezwykle skutecznie w walce z najcięższymi przypadkami grypy - donosi ?Journal of Infectious Diseases".

Według statystyk statyny są obecnie najlepiej sprzedającymi się lekami na receptę na świecie. Dzięki nim liczba przypadków choroby wieńcowej oraz udarów mózgu znacząco spadła. Teraz okazuje się, że mogą mieć dodatkowe, niezwykle ciekawe zastosowanie. Na jego trop wpadała dr Meredith L. Vandermeer oraz jej zespół z Oregon Public Health Division w Portland, który przeanalizował dane zebrane w sezonie 2007-2008 w ramach programu Centers for Disease Control and Prevention's Emerging Infections Program rejestrującego hospitalizacje z powodu grypy w 10 amerykańskich stanach.


Wśród 3,043 chorych, 33 procent brało statyny przed lub w trakcie pobytu w szpitalu. Okazało się, że wśród osób nie zażywających leków śmiertelność z powodu grypy była prawie dwa razy większa niż u reszty. Warto przy tym podkreślić, że uczeni nie brali pod uwagę osób wcześniej szczepionych na grypę czy też chorujących na schorzenia przewlekłe.


Jak podkreślają naukowcy, to dopiero pierwsze badania wiążące zażywanie statyn z procesem leczenia grypy polegające na bezpośredniej obserwacji pacjentów. Uzyskane wyniki muszą zostać jeszcze potwierdzone, ale są niesłychanie ciekawe. Być może w przyszłości oprócz szczepień i leków antywirusowych statyny staną się podstawową bronią w walce z tą niezbyt przyjemną wirusową chorobą.


Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2011 12 14 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy