Get Adobe Flash player

Wielki sukces międzynarodowego zespołu pod kierunkiem dr. Artura Czupryna z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Badaczom udało się przeszczepić dorosłym myszom niedojrzałe mysie neurony i poprawić tym samym działanie ich mózgów ? czytamy w ?Science?.


Eksperyment przeprowadzony przez polskiego uczonego pokazuje, że można naprawić mózg, wszczepiając do niego odpowiednie komórki. Zespół dr. Czupryna pobrał niedojrzałe neurony z podwzgórzy płodów zdrowych myszy i wszczepił je do podwzgórzy dorosłych zwierząt, których mózgi nie reagowały na hormon leptynę ? a to on reguluje metabolizm oraz masę ciała.
 

Techniki tej uczeni nie zamierzają używać do leczenia otyłości, jednak zaburzenia związane z wagą stanowią dobre pole obserwacji i pozwalają na dokładne sprawdzenie rezultatów. ? Zajęliśmy się bardzo skomplikowaną siecią neuronową podwzgórza, ponieważ pozwoliło to uzyskać jednoznaczne, mierzalne wyniki dotyczące nie tylko otyłości u myszy, lecz także zmian zawartości glukozy w ich osoczu ? podobnie jak przy cukrzycy u ludzi, zmian poziomu insuliny i proporcji ciężaru tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej masy ciała ? wyjaśnia współpracujący z polskimi naukowcami Jeffrey Macklis z Uniwersytetu Harvarda. ? Wykorzystaliśmy tę złożoną sieć do sprawdzenia, czy precyzyjnie dobrane i kontrolowane przeszczepy neuronów mogą naprawdę przebudować mózg ? dodaje uczony.
 

Śmiało można mówić o pełnym sukcesie! Komórki różnicowały się na cztery typy, wbudowały się w mózg gospodarza i przywróciły sygnalizację leptynową w podwzgórzu. Zwierzęta wyszczuplały, a ich metabolizm zaczął wracać do zdrowego poziomu. ? Stwierdziliśmy, że te neurony nie tylko przekształciły się w komórki właściwego rodzaju, ale także wysyłały sygnały do mózgu biorców przeszczepu i je stamtąd przyjmowały ? mówi prof. Macklis.
 

Oznacza to, że przeszczep neuronów w odpowiednim stadium rozwoju może przywracać zdrowe funkcje złożonego obszaru w mózgu.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 25 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy