Get Adobe Flash player

Czosnek dobry na serce

Czosnek to nie tylko skuteczna broń przeciw wampirom. Od dawna znane są jego właściwości bakteriobójcze. Teraz wiemy też, że występujący w tej roślinie trójsiarczek dwuallilu pomaga w leczeniu chorób serca ? ogłosili amerykańscy badacze na konferencji American Heart Association w Orlando.

Siarkowodór to silnie trujący gaz ? jest toksyczny już w ilości 6 miligramów na metr sześcienny powietrza. Ale w mikroskopijnym stężeniach może wpływać korzystnie na nasze zdrowie, szczególnie na działanie układu krwionośnego. Zastosowanie toksycznego i niestabilnego gazu w terapii medycznej nie jest jednak łatwe. Na szczęście do dostarczenia siarkowodoru organizmowi można wykorzystać wielosiarczki, obficie występujące w czosnku. Po jego zjedzeniu związki te uwalniają bowiem pożyteczny gaz.
 

Zespół badaczy ze School of Medicine Emory University sprawdził na myszach działanie jednego z tych związków ? trójsiarczku dwuallilu. Naukowcy blokowali u gryzoni na 45 minut naczynia wieńcowe, co miało symulować atak serca. Potem części myszy podawali trójsiarczek dwuallilu i przywracali normalne działanie krwiobiegu. Okazało się, że substancja ta redukowała do 61 proc. ryzyko powstawania uszkodzeń w wyniku niedokrwienia serca. Dlaczego tak się działo? Przerwa w dostawie tlenu niszczy sterujące komórką mitochondrium, co skazuje ją na śmierć. Ale trójsiarczek dwuallilu wyłączał na pewien czas działanie mitochondriów, co chroniło je same i ich komórki przed zniszczeniem.
 

? Teraz prowadzimy badania nad lekami doustnymi, które uwalniałyby siarkowodór ? mówi szef zespołu badawczego profesor David Lefer. Będą one działały w taki sam sposób jak zjedzony czosnek. Lekarstwa mają jednak zawierać precyzyjnie określone dawki trójsiarczku dwuallilu, a przy tym zapewne nie będą miały niezbyt lubianego czosnkowego zapachu.
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 17 d

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1poniedziałek, 17, wrzesień 2012 14:25
Na stronie http://www.naturala.pl/tag/198/co_na_serce są informacje w tym temacie, no i proponowane leki, ale warto poczytać

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy