Get Adobe Flash player

Pomidor dobry na serce

Mogą być okrągłe, podłużne, małe lub duże, ale zawsze są zdrowe. Działanie związków zawartych w pomidorach zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, wystąpienia chorób serca, układu krążenia oraz osteoporozy – deklarują badacze na łamach American Journal of Lifestyle Medicine.

Przypuszcza się, że chodzi przede wszystkim o występujący w pomidorach likopen. Jest jednym z najsilniej działających przeciwutleniaczy. Choć ciężko jest znaleźć bezpośrednie przełożenie przyjmowania samego likopenu na zdrowie, to związki pomiędzy występowaniem różnych chorób a spożyciem pomidorów daje się zaobserwować. Obecność tej substancji w diecie może pomóc chronić przed poparzeniami skóry spowodowanymi promieniowaniem UV oraz może mieć pozytywny wpływ na układ odpornościowy, a także pomagać zwalczać stany zapalne organizmu.

Ciekawostką jest fakt, że wartość „leczniczą” pomidorów można zwiększyć przez ich ugotowanie – w przypadku innych warzyw i owoców bywa zazwyczaj odwrotnie. To, dlatego, że dzięki obróbce cieplnej przyswajalność likopenu przez organizm wzrasta.

Warto też wspomnieć, że pomidory są bogatym źródłem witaminy A, C, potasu i błonnika. „Potwierdzony wpływ pomidorów na zdrowie oraz ich powszechna dostępność może być dobrą podstawą dla zwiększenia ogólnego spożycia tego warzywa” – podsumowali swoje ustalenia autorzy2011_03_04

Marcin Świetlicki
 

CZYTAJ TAKŻE