Get Adobe Flash player

Spacery chronią wzrok

Jak zapobiec krótkowzroczności u dzieci? Należy odciągnąć je od komputera i częściej chodzić z nimi na spacery! Potwierdzają to wyniki badań przedstawione na tegorocznym spotkaniu American Academy of Ophthalmology.

 

Jeśli dziecko mruży oczy, chcąc odczytać numer zbliżającego się autobusu, lub zbytnio zbliża kartkę do twarzy, by rozszyfrować zostawioną na niej wiadomość, to dla nas sygnał alarmowy – być może maluch jest krótkowidzem. Często jednak wcale nie trzeba od razu biec do optyka po nową parę okularów – wystarczy po prostu wydłużyć czas spędzony na spacerach.
 

Do takich wniosków doszedł dr Justin Sherwin z Uniwersytetu w Cambridge po analizie wyników ośmiu starannie przeprowadzonych badań z udziałem ponad dziesięciu tysięcy uczestników. Dzięki eksperymentom próbowano ustalić, czy długość czasu spędzonego na świeżym powietrzu wpływa na poprawę wzroku u dzieci. Okazało się, że każda godzina przebywania na dworze zmniejsza ryzyko pojawienia się krótkowzroczności aż o 2 proc. Dzieci z tą wadą wzroku spędzały na świeżym powietrzu średnio około 4 godzin mniej w ciągu tygodnia niż ich rówieśnicy z prawidłowym widzeniem oraz dalekowidze.


Co więcej, spacery nie tylko zmniejszają ryzyko pojawienia się krótkowzroczności, lecz także poprawiają wzrok już osłabiony. W innym badaniu, przeprowadzonym przez dr. Anthony′ego Khawaja, dzieci z wadą wzroku zostały podzielone na dwie grupy. Ci z pierwszej musieli przebywać na dworze co najmniej 14 godzin tygodniowo, natomiast osoby przydzielone do drugiej spędzały ten czas w domu. Pod koniec dwuletniego eksperymentu dzieciom z obu grup przebadano wzrok. Okazało się, że wzrok badanych, którzy więcej przebywali na świeżym powietrzu, znacznie się poprawił.
 

Według lekarzy stało się tak dlatego, że dzieci, które były na dworze, patrzyły w dal, zamiast skupiać wzrok na obiektach znajdujących się tuż koło nosa – jak komputer czy książka. Wynika z tego, że wyniesienie laptopa na dwór czy też oddanie się lekturze pod drzewem niestety nic nie da. Dlatego należy zachęcać dzieci do tego, by zostawiły zabawki w domu i wyruszyły na spacer, póki jeszcze mamy słoneczną pogodę!
 

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 10_25_a

CZYTAJ TAKŻE