Get Adobe Flash player

Tajna broń w walce z czasem


Ćwicz regularnie, a będziesz się czuła i wyglądała młodziej. Proces starzenia naprawdę można zatrzymać! Takie wnioski płynął z badań przeprowadzonych przez zespół Marka Tarnopolsky z amerykańskiego McMaster University.

W trakcie swoich eksperymentów uczeni posłużyli się genetycznie zmodyfikowaną myszkami. Zwierzaki miały wadliwie działający gen POLG1, na skutek czego ich mitochondria - komórkowe fabryki energii - nie podlegały samonaprawom. W efekcie myszki starzały się znacznie szybciej niż normalnie.

By sprawdzić, jak na ich organizmy działają ćwiczenia wysiłkowe, uczeni pozwolili im biegać w mysim kołowrotku trzy razy w tygodniu przez pięć miesięcy. Po tym okresie okazało się, że ćwiczące zwierzaki wyglądają tak samo jak zupełnie zdrowe myszy. Tymczasem ich niećwiczący genetycznie zmodyfikowani pobratymcy łysieli, siwieli, mało się ruszali, byli mniej towarzyscy oraz słabiej się rozmnażali.

 - To bardzo istotny dowód na to, że ćwiczenia wysiłkowe poprawiają działanie mitochondriów. Dzięki temu zmniejsza się śmiertelność oraz zachorowalność na rozmaite choroby. Ćwiczenia to prawdziwa fontanna młodości - mówi Adeel Safar z zespołu Tarnopolsky’ego2011_02_22b 

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 19, październik 2011 18:18
Dlatego Amerykanie są najbardziej kreatywni - mają najlepszych sprinterów na świecie!