Get Adobe Flash player

Na przeziębienie… cynk

Lekarze od lat poszukują specyfiku, który skutecznie będzie łagodzić objawy przeziębienia oraz skracać okres choroby. Najnowsze badania indyjskich naukowców z Post Graduate Institute of Medical Education and Research w Chandigarh dowodzą, że może to być cynk.

Cynk jest jednym z mikroelementów niezbędnych do życia. Wpływa na tempo gojenia się ran, wytwarzanie wielu hormonów, ma swój udział w regulacji ciśnienia krwi. Pierwsze prace opisujące, że może pomagać naszym organizmom w walce z przeziębieniem ukazały się już w 1984 roku, ale późniejsze badania nie przyniosły potwierdzenia tych ustaleń.

Teraz indyjska uczona dr Meenu Singh ponownie przeanalizowała wyniki 15 najnowszych programów badawczych oceniających wpływ cynku na ludzkie zdrowie. W sumie wzięło w nich udział 1360 osób.


Ustalenia uczonej są zaskakujące. Dowodzą bowiem, że cynk zażywany od samego początku przeziębienia nie tylko łagodzi jego objawy, lecz także skraca długość choroby. Co więcej, dzieci zażywające cynk przez co najmniej 5 miesięcy rzadziej łapią infekcje i opuszczają mniej zajęć w szkole. Leżą też w łóżku krócej i rzadziej zażywają antybiotyki.

Dr Meenu Singh zamierza się teraz skupić na ustaleniu właściwej dawki cynku, która trzeba łykać, by pozostać super zdrowym2011_02_16a

Anna Piotrowska
 

CZYTAJ TAKŻE