Get Adobe Flash player

Owoce chronią przed udarem

Jabłko, gruszka, banan czy kalafior zjedzone przynajmniej raz dziennie – tyle wystarczy, by uniknąć udaru. Badania publikowane w „Stroke: Journal of American Heart Association” sugerują, że kolor owoców i warzyw, które jemy, wpływa na ich właściwości lecznicze.

 

Naukowcy z Holandii pod kierunkiem M. Oude Griep z uniwersytetu w Wageningen podzielili owoce i warzywa na cztery grupy kolorystyczne. W skład pierwszej – zielonej – wchodziły między innymi sałata i kapusta. Drugą – pomarańczową – stanowiły głównie owoce cytrusowe. W trzeciej grupie znalazły się czerwone warzywa, takie jak papryka i pomidory. W ostatniej – białej – ponad połowę stanowiły jabłka i gruszki, ale znalazły się tam również banany, kalafior, cykoria i ogórek. W przeprowadzonej przez naukowców ankiecie ponad 20 tysięcy osób odpowiadało na pytania związane z nawykami żywieniowymi, m.in. ile i jakie owoce jedzą. W ciągu 10 lat obserwacji stwierdzono niższy procent udarów u osób, które jadły produkty zaliczane do grupy „białej”. Spożycie zaledwie 25 gramów takich owoców i warzyw dziennie zmniejszało ryzyko udaru aż o 9 procent. Dla przykładu średnie jabłko waży 120 gramów.

Naukowcy sami przyznają, że są to dopiero wstępne badania i należy przeprowadzić jeszcze wiele testów. Jest dużo innych czynników, które mogły mieć wpływ na zmniejszenie częstości udarów, jak na przykład generalnie zdrowszy tryb życia osób jedzących więcej warzyw. Tak czy owak, warto jeść jabłka i gruszki. Na pewno nam nie zaszkodzą.

Izabela Nowakowska/EurekNews2011 09 18 a

CZYTAJ TAKŻE