Get Adobe Flash player

Chcesz być pracowity? Ćwicz!

Czy istnieje sposób, żeby poprawić produktywność w pracy, nie spędzając w niej wcale więcej czasu?  Naukowcy twierdzą, że tak! Jak donosi „Journal of Occupational and Environmental Medicine”, wystarczy poświęcić tylko trochę czasu na ćwiczenia fizyczne.


Badania naukowców z Stockholms Universitet i Karolinska Institutet w Szwecji pokazują, że można wykorzystać chwilę czasu, który spędzamy w pracy, by poprawić swój stan zdrowia, samopoczucie i sylwetkę, a jednocześnie zrobić tyle samo albo nawet więcej. Badacze dowiedli tego, sprawdzając, ilu pacjentów zdążyły przyjąć trzy grupy osób pracujących w gabinecie stomatologicznym. Jeden z zespołów miał pracować mniej i poświęcić 2,5 godziny tygodniowo na aktywność fizyczną. Drugi dostał o dwie i pół godziny mniej pracy, ale w tym czasie uczestnicy testu nie wykonywali żadnych ćwiczeń. Osoby z trzeciej grupy pracowały normalnie – czterdzieści godzin tygodniowo.

Badania wykazały, że wszystkie trzy grupy były w stanie utrzymać lub nawet zwiększyć wydajność pracy w porównaniu do poprzedniego roku. Jednak osoby, które ćwiczyły, sądziły, że robią w pracy więcej, bardziej się w nią angażując i chorując rzadziej niż inni. Po prostu uważali się za lepszych pracowników. Czy nie o to chodzi każdemu szefowi?

Izabela Nowakowska/EurekNews2011 09 08 b

CZYTAJ TAKŻE