Get Adobe Flash player

Na serce - czekolada

 

Uczeni potwierdzają: czekolada to samo zdrowie. Gorzka, mleczna, w batoniku albo pitna – w każdej postaci zmniejsza o 1/3 ryzyko chorób serca. O zaletach tego smakołyku dyskutowano na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku aż 23,6 mln ludzi na całym świecie umrze z powodu chorób serca. W profilaktyce tych schorzeń najważniejszy jest aktywny styl życia i odpowiednia dieta. I choć zasady zdrowego odżywiania ograniczają spożywanie słodyczy do minimum, to wkrótce może się okazać, że znajdzie się w nich wyjątek... dla czekolady. Już wcześniej było wiadomo, że zawarte w niej przeciwutleniacze mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale dopiero zespół dr. Oscara Franco z uniwersytetu w Cambridge dowiódł tego na tak dużej próbie badawczej.

Naukowcy przeanalizowali bowiem wyniki siedmiu wcześniejszych badań, które w sumie objęły ponad 100 000 osób. Dla każdego z nich porównali grupę, która jadła najwięcej czekolady, z grupą, która jadła jej najmniej. W pięciu przypadkach wykazano, że czekoladowe łasuchy rzadziej zapadały na choroby serca – wśród nich było aż 37 proc. mniej zachorowań na chorobę wieńcową i 29 proc. mniej zawałów.

Co ciekawe, pozytywny wpływ czekolady był niezależny od jej rodzaju i postaci, w jakiej ją spożywano. Oczywiście nie oznacza to, że możemy bezkarnie się objadać pralinkami i batonikami, a potem popijać je czekoladą na gorąco. Jedna tabliczka czekolady to aż 500 kalorii, a za większość z nich odpowiadają niezdrowe cukry i tłuszcze, które w nadmiarze powodują otyłość, cukrzycę i... choroby serca. Czekoladomaniacy pamiętajcie: rozsądek nade wszystko.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 08 29 b

 

 

CZYTAJ TAKŻE