Get Adobe Flash player

Waga małżeństwa i rozwodu

U osób po trzydziestce zmiana stanu cywilnego wpływa na... masę ciała. Ale wpływ ten jest inny u kobiet i u mężczyzn: panie tyją po zamążpójściu, a panowie – po rozwodzie – informują amerykańscy socjolodzy z Ohio State University.

Dotychczasowe badania nad związkiem między zmianą stanu cywilnego a wahaniami masy ciała wykazywały, że zwykle świeżo upieczeni małżonkowie przybierają na wadze, zaś rozwodnicy chudną. Jednak na spotkaniu American Sociological Association w Las Vegas uczeni ogłosili wyniki najnowszych analiz, które wcale nie są tak jednoznaczne.

Dmitry Tumin i Zhenchao Qian przeanalizowali dane z tzw. badania podłużnego, dotyczącego reprezentatywnej próbki 10 071 kobiet i mężczyzn, pochodzące z lat 1986-2008. Zawierały one m.in. informacje o zawarciu związku małżeńskiego – bądź jego zakończeniu – oraz o indeksie BMI danej osoby, co pozwalało stwierdzić, czy przybrała ona na wadze, czy też może schudła. Socjolodzy wzięli pod uwagę czynniki, które mogły wpływać na zmianę wagi – takie jak ciąża, status socjoekonomiczny czy wykształcenie. Okazało się, że rzeczywiście zarówno kobiety, jak i mężczyźni po zmianie stanu cywilnego zyskiwali parę dodatkowych kilogramów, ale młode mężatki miały większą tendencję do tycia. – Zamężne kobiety często mają więcej domowych obowiązków niż mężczyźni i dlatego nie mają tyle czasu na ćwiczenia i zadbanie o siebie co singielki – komentuje profesor Qian. Panowie zaś przestają o siebie dbać dopiero po rozwodzie.

Z badań wynika też, że osoby zmieniające stan cywilny w wieku 22-30 lat nie muszą się obawiać wahań wagi. Ale już po trzydziestce efekt działania zarówno małżeństwa, jak i rozwodu na masę ciała jest coraz bardziej widoczny. – Im człowiek starszy, tym większym stresem jest dla niego tak nagła zmiana i bardziej wpływa ona na jego wagę – tłumaczy Dmitry Tumin.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 08 22 b

 

 

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1poniedziałek, 22, sierpień 2011 21:56
Dotyczy artykułu kiedy kto tyje - jeszcze się nie rozwiodłem, ale totalnie utyłem po ożenku, teraz chudnę,