Get Adobe Flash player

Niezdrowa woda?

Szósta, siódma, ósma szklanka... Stop! Czy picie 2 litrów wody dziennie jest konieczne? To nonsens – przekonuje w „British Medical Journal” doktor Margaret McCartney.

Nie ma dowodów na to, że picie dużych ilości wody wpływa korzystnie na ludzki organizm. Mimo to wiele firm i instytucji utwierdza nas w przekonaniu, że tak właśnie jest. Między innymi Hydration for Health, utworzona przez spożywczego giganta Danone (producenta np. wody Evian). Publikacje tej organizacji sugerują, że powinniśmy wypijać 1,5-2 litry wody dziennie. Mało tego, według jej ekspertów już częściowe odwodnienie prowadzi do rozwoju różnych chorób. – Na potwierdzenie swoich tez przytaczają stronniczo wyselekcjonowane dowody – podkreśla lekarka.

Zdaniem McCartney wypijanie zbyt dużych ilości wody może być wręcz szkodliwe. Przyznaje, że w niektórych sytuacjach – na przykład przy występowaniu kamieni nerkowych – nawadnianie organizmu jest konieczne. Jednak w wypadku wielu chorób odpowiedź na pytanie o to, czy wypijana woda wpływa pozytywnie na stan zdrowia pacjentów, jest dyskusyjna. Zwłaszcza jeżeli jest niskozmineralizowana, czyli nie dostarcza żadnych niezbędnych do życia pierwiastków.

– Wiele organizacji ma oczywisty interes w tym, by narzucić lekarzom i ich pacjentom określone zachowania. Powinniśmy po prostu powiedzieć: nie – podsumowuje McCartney. I pić wodę tylko wtedy, kiedy czujemy pragnienie.


Magdalena Mips/EurekNews 2011_07_14_b

CZYTAJ TAKŻE