Get Adobe Flash player

Nie sól - będzie lepiej

Masz wysokie ciśnienie i postanowiłeś mniej solić, by uniknąć zawału? To może nie wystarczyć. Najnowsze badania zespołu prof. Roda Taylora z University of Exeter dowodzą bowiem, że niewielkie ograniczenie ilości spożywanej soli wcale nie zmniejsza ryzyka choroby układu krążenia. 2011_07_06_c

Uczeni przeanalizowali siedem dużych badań, w których w sumie wzięło udział 6489 osób. Otrzymane przez nich wyniki były jednoznaczne: zazwyczaj ograniczenie spożycia soli nie zmniejsza ryzyka zachorowania na m.in. chorobę wieńcową i nie wpływa też na zmniejszenie ryzyka zawału. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. - Ludzie biorący udział w tych badaniach ograniczyli spożycie soli tylko trochę, więc korzyści wynikające z tego działania także były niewielkie - mówi prof. Taylor.

Jeśli więc chcemy dożyć do setki, warto pomyśleć o drastycznym ograniczeniu zjadanej soli. Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że wystarczy pół roku takiej zmodyfikowanej diety, by doprowadzić do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi, będącego jedną z przyczyn chorób serca.

Ocenia się, że Polacy zdecydowanie nadużywają soli, zjadają jej ok. 15 gramów dziennie. Tymczasem zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wspominają o 6 gramach, ale ostatnio pojawiły się głosy, by ilość tą zmniejszyć jeszcze o połowę.

Anna Piotrowska/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (2)
2środa, 14, wrzesień 2011 10:38
To zawsze się przydaje :)
1sobota, 03, wrzesień 2011 20:31
A co z kawą? ruchem?