Get Adobe Flash player

Cukrzyca: to już epidemia

 

To już prawdziwa epidemia. Na świecie na cukrzycę choruje prawie 350 milionów ludzi. W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba cukrzyków zwiększyła się ponad dwukrotnie - alarmuje najnowsze wydanie „Lancetu".  Przyczyną tego zjawiska jest przede wszystkim niewłaściwy tryb życia.


Zespół pod kierunkiem prof. Majida Ezzati, ze School of Public Health Imperial College London dokonał tytanicznej pracy zbierając dane statystyczne ze 199 krajów i regionów świata. Zapisy te obejmowały informacje na temat poziomu glikozy we krwi 2,7 miliona ludzi powyżej 25 roku życia. Okazało się, że pomiędzy 1980 a 2008 rokiem liczba osób, które można nazwać cukrzykami zwiększyła się z 153 do 347 milionów. Z powodu tej choroby cierpi już więc blisko 10 procent dorosłych mieszkańców świata.

Najczęstszą postacią cukrzycy, schorzenia objawiającego się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, jest cukrzyca typu 2. Trzustka produkuje wtedy insulinę - hormon odpowiadający za przemianę cukru, ale organizm nie potrafi go właściwie wykorzystać. Podwyższony poziom cukru zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru, może też spowodować uszkodzenie nerek, nerwów i siatkówki. Z powodu cukrzycy i powikłań po niej co roku umiera na świecie około 3 milionów osób. - Nasze badania wykazały, że cukrzyca staje się coraz powszechniejsza prawie na całym świecie. To sytuacja odwrotna niż w przypadku podwyższonego cholesterolu i ciśnienia krwi, które spotyka się rzadziej. Widocznie tej chorobie trudniej zapobiegać - mówi prof. Ezzati.

Z danych zebranych przez jego zespół wynika jednoznacznie, że najwięcej cukrzyków - 138 milionów - mieszka w Chinach i Indiach, 36 milionów w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Z kolei najwyższy odsetek chorych na cukrzycę zamieszkuje Wyspy Marshalla - państwo położone na Pacyfiku. Tam podwyższony poziom cukru we krwi notuje się u co trzeciej kobiety i co czwartego mężczyzny. Stosunkowo najmniejszy wzrost liczby cukrzyków uczeni zaobserwowali u mieszkańców Europy zachodniej: Holendrów, Austriaków i Francuzów.

Zapobieganie epidemii cukrzycy nie jest łatwe. Wymaga bowiem przekonania ludzi, że powinni jeść zdrowiej, więcej się ruszać i unikać nadmiernego spożywania alkoholu. Tymczasem dla wielu osób są to podstawowe przyjemności2011_06_27_b

Anna Piotrowska/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE