Get Adobe Flash player

Dla zdrowia - kluczowa 16-tka


Złe nawyki związane ze jedzeniem, używkami oraz brakiem ruchu powstają znacznie wcześniej niż ktokolwiek podejrzewa. Od chwili, gdy kończymy 16-lat, to jak żyjemy, ulega już tylko niewielkim zmianom - wynika z badań Marty Arrue z Euskal Herriko Unibertsitatea (Uniwersytetu Kraju Basków).

W ramach badań uczona poprosiła 2018 młodych Basków z kilku grup wiekowych (generalnie 13-26 lat) o wypełnienie ankiet związanych z prowadzonych przez nich trybem życia. Okazało się, że większość badanych była przekonana, że całkiem się nieźle się odżywia, dużo rusza a spożywana przez nich ilość alkoholu jest nieszkodliwa - podobnie było zresztą w przypadku tytoniu czy narkotyków.

Tymczasem z ankiet wynikało coś wręcz przeciwnego. Słabym punktem większości kobiet był prowadzony przez nie siedzący tryb życia, paliły też papierosy oraz cierpiały na zaburzenia snu. W przypadku mężczyzn największe zagrożenie stanowiło nadmierne spożywanie alkoholu czy narkotyków oraz nadmierne objadanie się śmieciowym jedzeniem.

Analiza zebranego przez Arrue materiału ujawniła, że w przypadku obydwu płci kluczowy jest 16 rok życia. Utrwalone wtedy obyczaje związane z jedzeniem, aktywnością fizyczną i używkami bardzo trudno zmienić. I generalnie pijący 16 latek niemal na pewno zostanie pijącym 30-latkiem.


Dlatego Marta Arrue zaleca propagowanie zdrowego tryb życia u bardzo młodych ludzi. Najlepiej zanim jeszcze skończą 13 latdwa3sty2011

Anna Piotrowska 

CZYTAJ TAKŻE