Get Adobe Flash player

Zabójcze zmywarki

Umyje, nabłyszczy, wysuszy - nikt nie zaprzeczy, że zmywarka to użyteczny wynalazek ułatwiający życie zapracowanym kobietom. Jednak urządzenia te są lubiane nie tylko przez panie domu, lecz także... niebezpieczne dla zdrowia grzyby. O tym, co może się czaić wewnątrz zwykłej zmywarki donosi „Fungal Biology" .

Na pierwszy rzut oka, wnętrze takiego urządzenia nie jest miłym miejscem dla jakiegokolwiek życia. Silne detergenty, sole, substancje zapachowe, a do tego temperatury sięgające momentami 70-80 stopni Celsjusza. Jednak dla niektórych gatunków grzybów, tak ekstremalne warunki środowiska nie stanowią większego problemu. Potwierdziły do badania międzynarodowego zespołu naukowców, który przeanalizował próbki zebrane w domach 101 krajów świata.

W 62 proc. zmywarek na gumowych uszczelkach wokół drzwi stwierdzono
obecność rozmaitych gatunków grzybów.  W ponad połowie przypadków były to Exophiala dermatitidis i Exophiala phaeomuriformis, które wykazywały się odpornością na wysokie temperatury, a także wahania w stopniu zakwaszenia środowiska.

Jak zauważają autorzy pracy, grzyby z gatunku Exophiala
dermatitidis odpowiadają za grzybicę stóp oraz phaeohyphomycosis - groźną i niekiedy śmiertelną infekcję zaczynającą się zazwyczaj do zakażenia skóry, ale mogącą się rozprzestrzenić na cały organizm.

Jak walczyć z zabójczymi grzybami ze zmywarki? Tego naukowcy jednak nie podali2011_06_22_a

Małgorzata Minta/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE