Get Adobe Flash player

Kiedy konflikt zabija

2011_06_20_c

Kłótnie, sprzeczki, mniejsze i większe konflikty pojawiające się w związku mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu partnerów, zwłaszcza jeśli są oni silnie zaangażowani - twierdzi Angela Hicks z Westminster College. Wyniki jej badań ukazały się w czasopiśmie "Personal Relationships".

W eksperymencie uczestniczyło 39 osób pozostających w stałych związkach, które codziennie zapisywały czy kłóciły się z partnerem, jak się czują pod względem psychicznym i fizycznym, czy dobrze spały.  Wcześniej oceniono także ich zaangażowanie emocjonalne, uwzględniając takie czynniki jak niepokój o przetrwanie związku oraz stopień unikania przywiązania.

Okazało się, że cała grupa po konfliktowym
dniu doświadczała zaburzeń snu - jednak najgorzej spali ci, którzy najbardziej niepokoili się o swój związek, a najlepiej - ci mało zaangażowani. Konflikty wpływały też na nastrój następnego dnia - im dana osoba łatwiej wchodziła w relacje, tym był on gorszy. Najwięcej negatywnych skutków, badacze odnotowali u kobiet silnie przejmujących się losem swojego związku. U nich też zarejestrowano huśtwkę hormonalną.

- Do tej pory wiadomo było tylko, że ludzie pozostający w stabilnych, szczęśliwych relacjach są zdrowsi niż ci w skonfliktowanych. Teraz wiemy, że jednostki, które nie czują się bezpiecznie w swoich związkach narażają się poważne problemy zdrowotne - mówi Angela Hicks. Długotrwałe zaburzenia snu i stres mogą doprowadzić do nerwic, stanów lękowych, chorób serca i zaburzeń wydzielania hormonów. Może więc w stwierdzeniu: „ten związek Cię niszczy" jest wiele prawdy?

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE