Get Adobe Flash player

Niebezpieczne kosmetyki

Farby do włosów oraz nawilżające kremy i balsamy mogą być niebezpieczne dla zdrowia - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wnioski te niepokoją, bo przynajmniej w teorii, takie produkty powinny zostać sprawdzone zanim wejdą na rynek.

Parę lat temu norweskie władze zadecydowały o utworzeniu specjalnego rejestru, do którego konsumenci zgłaszają udokumentowane przypadki szkodliwego działania kosmetyków. Chodziło o środki dostępne powszechnie na rynku. W trakcie pierwszych dwóch lat istnienia tej instytucji urzędnicy otrzymali 96 powiadomień. Szczególnie niebezpieczne okazały się farby do włosów, powodujące ciężkie alergie. Do najczęstszych objawów uczuleń należały zaczerwienienia, pęcherze, egzema (zapalenie skóry) oraz swędzenie głowy, twarzy i gardła. W szczególnych przypadkach dochodziło nawet do spuchnięcia czoła oraz okolic oczu! Objawy te pojawiały się zazwyczaj dzień, dwa po użyciu farby i mogły utrzymywać się całymi tygodniami lub miesiącami.

Drugim rodzajem produktów, które powodowały problemy ze skórą były rozmaitego rodzaju środki nawilżające - od kremów do twarzy po balsamy do ciała. W tym przypadku konsumenci najczęściej skarżyli się na zaczerwienienia, egzemę, wysypkę, tworzące się na skórze pęcherze oraz swędzenie posmarowanych miejsc.

- Nasz rejestr daje nam możliwość zidentyfikowania szkodliwych produktów. Dzięki temu możemy dokonać ich oceny, a nawet przestrzec przed  ich używaniem - mówi Berit Granum z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. A ponieważ większość Europejczyków sięga codziennie po co namniej jeden produkt przemysłu kosmetycznego, czasami warto skorzystać z doświadczeń innych osób, by uniknąć nieszczęścia, jakie stało się ich udziałem2011_06_01_a

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE