Get Adobe Flash player

Niebezpieczne leki

Kupowanie leków przez Internet jest niebezpieczne - ostrzega doktor Mark Baron z University of Lincoln. Niektóre z nich zawierają substancje inne niż napisano na opakowaniu lub nawet nielegalne.

Doktor Baron przeanalizował próbki leków kupionych na różnych stronach Internetowych pod względem zawartości aktywnych składników. Okazało się, że ulotki często mijają się z prawdą, a zakup leków o tej samej nazwie nie gwarantuje, że będą miały ten sam skład, jeśli zostały kupione na różnych stronach. 

Według uczonego, najgorszym problemem są jednak tak zwane "legal highs" (dopalacze) - zakazane substancje o działaniu narkotycznym sprzedawane jako sole do kąpieli czy środki ochrony roślin, służące w rzeczywistości do odurzania się. Rządy wielu krajów próbowały ukrócić działalność internetowych dealerów, sprzedających tego typu używki, jednak jak dotąd urzędnicy okazywali się bezradni.

Baron zaleca zachowanie ostrożności.
W sześciu na siedem przypadków kupione przez niego środki nie zawierały podstawowego składnika, które miały zawierać, a pięć - miało w składzie specyfiki uchodzące za trujące.

Jedno jest pewne - w razie jakichkolwiek wątpliwości - zamiast kupować lek na podejrzanej stronie w Internecie lepiej skonsultować jego zakup z lekarzem lub farmaceutą2011_05_24_b

Izabela Nowakowska

CZYTAJ TAKŻE