Get Adobe Flash player

Śniadanie to podstawa

Niby wszyscy to wiedzą, ale wciąż zapominają: odpowiednie śniadania sprawia, że mniej jemy w ciągu dnia i nie sięgamy po „przegryzki” między posiłkami. Badania amerykańskich uczonych z University of Missouri dowodzą ponadto, że poranny posiłek wpływa na pracę ośrodka nagrody w naszym mózgu.  

Swój eksperyment uczeni przeprowadzili na grupie nastolatek, a więc osób, które najczęściej zapominają o zjedzeniu śniadania. Ochotniczki zostały podzielone na trzy grupy. Przez trzy tygodnie, pierwsza pomijała poranny posiłek, druga jadła płatki z mlekiem, a trzecia gofry ze słodkim syropem oraz jogurt. W tym ostatnim przypadku ilość protein była wyższa niż w drugim i naukowcy określili ten posiłek mianem „wysokobiałkowego”.

Na koniec każdego z tygodni uczestniczki wypełniały specjalny kwestionariusz, w którym odpowiadały na pytania związane z odczuwanym apetytem oraz uczuciem sytości. Wtedy też, tuż przed lunchem, były badane przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Dzięki temu było, które obszary ich mózgu są bardziej aktywne.

Eksperyment przyniósł bardzo ciekawe wyniki. Jak można się domyślać, ochotniczki nie jedzące śniadań, aż do samego lunchu czuły narastający głód. Skany fMRI ujawniły, że u takich osób obszar sterujący poczuciem głodu oraz ośrodek nagrody były bardzo aktywne. Mózg wręcz domagał się sytego, dającego przyjemność śniadania! Z kolei u ochotniczek, które zjadły poranny posiłek aktywność w tych miejscach była mniejsza. I im więcej białka dostały ich organizmy, tym mózg wydawał się być bardziej usatysfakcjonowany.

- Włączenie do codziennego jadłospisu zdrowego, zawierającego dużo białka śniadania może sprawiać, że w ciągu dnia będziemy czuli się bardziej najedzeni, a więc i mniej podatni na podjadanie. Po „przegryzki” sięgamy by zaspokoić głód między posiłkami. Zawierają one jednak zazwyczaj dużo cukru i tłuszczu, co znacząco zwiększa liczbę spożywanych przez nas kalorii - mówi prowadząca badania Heather Leidy z University of Missouri. Uczona ma nadzieję, że wyniki jej badań przekonają osoby, które „zapominają” o jedzeniu śniadań do zmiany nawyków2011_05_23_a1

Anna Piotrowska

Film: Zobacz w jaki sposób badano wpływ dobrego śniadania na amerykańskie nastolatki

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1piątek, 03, luty 2012 15:33
Polecam książkę Cambella Nowoczesne zasady odżywiania - białko zwierzęce powoduje rozwój raka - oczywiście tak w wielkim skrócie. Ale białko odzwierzęce nie jest dla nas wcale dobre...