Get Adobe Flash player

Kmin na zdrowie

Kmin czarny - przyprawa używana powszechnie w kuchni hinduskiej - dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy może zapobiegać starzeniu - wynika z badań opublikowanych przez naukowców z indyjskiego Central Food Technological Research Institute.

Kmin czarny jest szeroko stosowany w tradycyjnej hinduskiej medycynie - działa przeciwpasożytniczo, bakteriobójczo, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Leczy się nim najróżniejsze choroby - od bielactwa po hiperglikemię. Nowe badania pokazują, że ta niepozorna roślinka może nawet więcej - przeciwdziała starzeniu.

Jak to możliwe? W naszych organizmach podczas przemian metabolicznych powstają reaktywne formy tlenu, znane najczęściej jako wolne rodniki. Zbyt duże ich stężenie może przyczyniać się do powstania miażdżycy, raka czy chorób neurodegeneracyjnych, a także powoduje starzenie się organizmu.

Tym niekorzystnym zmianom zapobiegają antyoksydanty, które redukują stężenie wolnych rodników. Antyoksydantami są między innymi polifenole - a tych, jak się okazuje, kmin czarny zawiera wyjątkowo dużo.

Przeprowadzone przez badaczy testy biologiczne i biochemiczne wykazały, że substancje zawarte w nasionach kminu czarnego mogą zapobiegać oksydacyjnym uszkodzeniom ścian komórek oraz DNA. Nawet więc jeśli nie lubimy indyjskiej kuchni, warto spróbować przynajmniej tej jednej przyprawy!2011_05_20_a

Ewa Zegler-Poleska

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1wtorek, 28, maj 2013 11:18
warto o czarnym kminie poczytać tutaj http://leczniczeziola.pl/655/czarny-kmin