Get Adobe Flash player

Mała czarna na raka

Chcesz uniknąć raka? Zrób sobie kawę! Mężczyźni regularnie pijący kilka filiżanek „małej czarnej” dziennie rzadziej umierają na nowotwór prostaty - twierdzą badacze z Harvard School of Public Health. Wyniki ich badań ukazały się w najnowszym wydaniu czasopisma "Journal of the National Cancer Institute".

Harwardzcy badacze przeanalizowali dane zebrane w trakcie długoterminowych badań, w których udział wzięło prawie 48 tysięcy mężczyzn. W latach 1986-2008 odnotowano wśród nich 5035 przypadków raka prostaty, w tym 642 groźne - czyli z przerzutami lub wręcz śmiertelne.

Okazało się, że mężczyźni pijący dużo kawy (co najmniej sześć filiżanek dziennie) byli o 20 proc. mniej narażeni na raka prostaty, a ryzyko wystąpienia groźnej postaci raka było u nich mniejsze aż o 60 proc.! Jednak nawet picie mniejszych ilości tego napoju (od jednej do trzech filiżanek dziennie) wiązało się z 30 proc. mniejszym ryzykiem zachorowania na najgroźniejszą z postaci tego nowotworu.

Co ciekawe, z badań wynika, że to nie kofeina odpowiada za dobroczynny wpływ kawy na męskie zdrowie. Należy go raczej przypisać innym składnikom napoju, które regulują poziom insuliny czy działają jako przeciwutleniacze. Naukowcy planują już kolejne badania, aby zrozumieć, w jaki sposób zawarte w kawie substancje mogą przyczyniać się do zmniejszenia zachorowalności na raka prostaty2011_05_18_c

Ewa Zegler-Poleska

CZYTAJ TAKŻE