Get Adobe Flash player

Aspiryna dobra na trzustkę

Od lat wiadomo, że regularne zażywanie aspiryny zmniejsza ryzyko zawału serca. Teraz okazuje się, że pomaga także uniknąć raka trzustki - ogłosił na Xiang-Lin Tan z Mayo Clinic na dorocznym zjeździe American Association for Cancer Research (Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Badań Raka).

W ramach badań uczony przeprowadził wywiady z 904 pacjentami, którzy chorowali na raka trzustki oraz 1224 zdrowymi osobami. Ochotnicy ci liczyli co najmniej 55 lat. Jak się okazało u ludzi, którzy choć raz miesiącu brali aspirynę ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki był o 26 proc. niższy niż u osób nie zażywających jej w ogóle.

Co ciekawe, odsetek ten wzrastał do 35 proc. wśród ludzi, którzy w ramach zapobiegania zawałom, codziennie brali niewielkie dawki aspiryny.

 Dr. Tan podkreśla jednak, że wyniki jego badań nie oznaczają, iż wszyscy powinni zacząć zażywać ten specyfik. - Należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem. Aspiryna nie jest dla każdego, bo może powodować różne nieprzyjemne dolegliwości - mówi dr. Tan. Jedną z nich jest podrażnienie żołądka i krwotok wewnętrzny2011_04_05_a


Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE