Get Adobe Flash player

Kawa zwalcza raka

Dobra wiadomość dla zagorzałych fanek małej czarnej: picie kawy wspiera mechanizmy obronne organizmu, w szczególności kobiecego. Miłośniczki tej używki rzadziej zapadają na raka trzonu macicy ? informuje najnowsze wydanie czasopisma ?Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention?.


Kawa to wyjątkowo zdrowa używka ? dowiedziono już, że polepsza zdolności poznawcze i może chronić m.in. przed cukrzycą. Ale teraz miłośniczki małej czarnej mają kolejny powód, by pić jeszcze więcej ulubionego napoju. Amerykańscy lekarze stwierdzili bowiem, że kilka filiżanek kawy dziennie to mniejsze ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy ? jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych atakujących kobiece narządy rodne.
 

Profesor Edward Giovannucci z Harvard School of Public Health i jego doktorantka Youjin Je wykorzystali dane pochodzące z długoterminowego przeglądu Nurses? Health Study, prowadzonego przez 26 lat na próbie 67 470 kobiet. W trakcie badań stwierdzono 672 przypadki raka trzonu macicy. Ale okazało się, że panie lubiące kawę były na niego rzadziej narażone. Co prawda picie 2-3 filiżanek małej czarnej dziennie zmniejszało ryzyko zachorowania tylko o 7 proc., ale już w przypadku czterech i więcej aż o jedną czwartą! Na dodatek dobroczynne działanie było niezależne od kofeiny, która w większych ilościach może być przecież szkodliwa. U kobiet pijących codziennie co najmniej dwie kawy bezkofeinowe ryzyko zapadnięcia na raka było mniejsze o 22 proc.
 

Dlaczego tak się działo? ? Testy laboratoryjne wykazały, że kawa zawiera więcej przeciwutleniaczy niż większość owoców i warzyw ? podkreśla Giovannucci. To właśnie antyoksydanty wspierają naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu. Ale często z piciem dużych ilości kawy idzie w parze palenie papierosów i niezdrowy tryb życia, a mała czarna nie jest w stanie przezwyciężyć ich negatywnych skutków.
 

Tak więc osoby, które dbają o swoje zdrowie, a nie chcą rezygnować z małej czarnej, mogą odetchnąć z ulgą. Jest superzdrowa! 
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 23 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy