Get Adobe Flash player

Historia Libii na nowo pisana? Na niegościnnych terenach Sahary archeolodzy z University of Leicester odnaleźli rozległe, dobrze zachowane pozostałości miast z początku naszej ery. Zabudowania są dziełem mało dotąd znanej cywilizacji Garamantów.
 

Rozległe systemy nawadniające, ślady osad ze strukturami przypominającymi zamki, pól, domostw, studni i cmentarzy ? takie historyczne skarby znaleźli brytyjscy badacze. Mury największych budowli nadal mają wysokość do czterech metrów! Obiekty namierzono najpierw za pomocą zdjęć satelitarnych i lotniczych, późniejsze badania prowadzono zaś na miejscu. Powstanie znalezionych struktur szacuje się na lata 1-500 n.e., czyli przed narodzinami islamu.
 

Nowe znaleziska świadczą o wysokim rozwoju kultury Garamantów (będących odłamem Berberów) oraz jej istotnym znaczeniu w historii. ? Garamantowie żyli w dużych ufortyfikowanych osadach, zajmowali się głównie rolnictwem w okolicach oaz. Stworzyli dobrze zorganizowane państwo z miastami i wioskami, własnym językiem pisanym oraz zaawansowaną technologią. Byli pionierami w tworzeniu oaz i w rozwoju handlu transsaharyjskiego ? tak o dawnej cywilizacji opowiada kierujący badaniami prof. David Mattingly.
 

Uczeni z Leicester zwracają uwagę, że pustynny lud stworzył pierwsze osady w Libii, które nie były dziełem narzucających swoją kulturę cywilizacji śródziemnomorskich, takich jak Grecja czy Rzym.
 

Badania odkrytych budowli zostały przerwane przez wybuch rewolucji libijskiej. Zespół naukowców ma jednak zamiar wrócić na miejsce i kontynuować prace, kiedy tylko będzie to możliwe. Według brytyjskich archeologów osiągnięcia Garamantów powinny być głównym tematem lekcji historii w libijskich szkołach.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 09 b1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy