Get Adobe Flash player

Malując stada różnokolorowych koni na ścianach jaskiń, nasi prehistoryczni przodkowie wiernie oddawali rzeczywistość, a nie fantazjowali ? jak dotąd sądzono. Badania DNA pobranego z prastarych kości dowodzą, że odmiana cętkowanych rumaków uważana za współczesną istniała już w paleolicie ? donosi dzisiejszy ?Proceedings of the National Academy of Sciences?.

 


 

Naukowe śledztwo w sprawie wizerunków koni malowanych przez naszych przodków ciągnie się już od dłuższego czasu. Dowodem w sprawie są malowidła naskalne liczące od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy lat. Można je spotkać głównie na terenie Europy Zachodniej, choć znaleziono je też na Uralu. Przedstawiają dzikie konie różnego umaszczenia: gniade (brązowe), czarne i nakrapiane. Ponieważ przedstawiciele jedynego znanego obecnie dzikiego gatunku tych stworzeń ? konia Przewalskiego ? są brązowi, wielu naukowców przypuszczało, że kolorowe zwierzęta z malunków to wytwór fantazji naszych przodków. Sugerowano nawet, że każda z odmiennych barw może mieć inne znaczenie magiczne.
 

Badania genetyczne przeprowadzone przez zespół dr Melanie Pruvost z Deutsches Archäologisches Institut w Berlinie rzuciły nowe światło na tę prehistoryczną zagadkę. Do analizy użyto DNA pochodzącego z kości 31 osobników znalezionych w 15 rozmaitych lokalizacjach ? od Półwyspu Iberyjskiego aż po Syberię. Najstarsze próbki liczyły 35 tys. lat. W trakcie badań naukowcy skupili się przede wszystkim na tych obszarach genomu, który odpowiada za maść zwierząt.
 

Okazało się, że aż cztery zwierzęta z okresu plejstocenu (który skończył się ok. 11 tys. lat temu) i dwa trochę młodsze posiadały geny odpowiedzialne za nakrapiane umaszczenie, przypominające nieco cętki lamparta. Takie ?nakrapiane? konie znamy m.in. z malowideł we francuskiej jaskini Pech-Merle. Prehistoryczne rysunki liczą 25 tys. lat. Na dodatek 18 z badanych zwierząt było gniadych, a siedem czarnych.

Wszystko wskazuje więc na to, że nasi przodkowie malowali dokładnie to, co widzieli. Po prostu byli pierwszymi malarzami naturalistami...
 

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2011 11 08 e1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy