Get Adobe Flash player

Fragment szczęki Homo sapiens, znaleziony w kompleksie jaskiń Kent?s Cavern w południowo-zachodniej Anglii, pochodzi z okresu od 41 000 do 44 000 lat temu. Oznacza to, że współczesny człowiek dotarł do Europy o wiele wcześniej, niż dotąd sądzono ? donosi ?Nature?.
 

Fragment kości szczęki zawierający trzy zęby odnaleziono w 1927 roku. W 1989 roku poddano go badaniom na zawartość węgla radioaktywnego i ustalono jego wiek na 35 000 lat. Później jednak okazało się, że na powierzchni kości znalazły się ślady kleju, którego użyto do jej zakonserwowania w chwili odkrycia, a to mogło wpłynąć na popełnienie błędu w datowaniu. Dlatego międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem Beth Shapiro z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii postanowił ustalić rzeczywisty wiek tego rzadkiego znaleziska.
 

Skupiono się na kościach zwierząt, między innymi wilka, jelenia, niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego, obecnych w warstwach poniżej i powyżej kości Homo sapiens. Według obliczeń dokonanych po tych analizach fragment szczęki może być starszy nawet o 9000 lat! Są to więc najdawniejsze szczątki Homo sapiens odnalezione na naszym kontynencie.
 

? Jeśli te kości rzeczywiście mają tyle lat, oznacza to, że współczesny człowiek dotarł do krańców Europy jeszcze w okresie, gdy dominowali w niej neandertalczycy ? mówi profesor Shapiro. Wcześniej jedynie domyślano się obecności współczesnych ludzi na badanych terenach ? sugerowały to znajdowane artefakty oraz narzędzia kultury oryniackiej wiązanej z Homo sapiens.
 

? Nasze badania dały nam wiele nowych informacji o szybkości rozprzestrzeniania się naszych przodków po Europie ? dodaje Tom Higham z Uniwersytetu w Oxfordzie. Badacz ten podkreśla także, że teoria o współistnieniu Homo sapiens ze swoim kuzynem neandertalczykiem, w którą coraz częściej wątpiono, staje się teraz bardziej wiarygodna.
 

Łukasz Wojnarowicz/EurekNews.pl 2011 11 03 d

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy