Get Adobe Flash player

Tajemnice garnków znad Bałtyku

Nasi przodkowie zamieszkujący 6000 lat temu wybrzeże Morza Bałtyckiego żyli w czasach przełomu. Nowatorska analiza znalezionych tam naczyń ceramicznych pozwoliła stwierdzić, że stopniowo przechodzili oni od łowiectwa i zbieractwa do rolnictwa oraz hodowli – przeczytamy w najnowszym wydaniu „Proceedings of the National Academy of Sciences″.

  


Najnowsze badania międzynarodowego zespołu archeologów, kierowanego przez dr. Olivera Craiga i prof. Carla Herona, udowodniły, że przejście to nie było natychmiastowe. Naukowcy z Uniwersytetów w Yorku i Bradford oraz muzeów z Danii i Niemiec zbadali fragmenty garnków, zebrane na 15 stanowiskach z zachodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego.


Ze względu na porowatość materiału badane pozostałości naczyń ceramicznych zachowały w swoich ściankach resztki substancji, które niegdyś się w nich znajdowały. Jak się okazało, w zależności od stanowiska od 20 do 30% próbek zawierało związki pochodzące od organizmów morskich i słodkowodnych.


– Nasze badania dowiodły zatem, że dla miejscowych populacji połowy ryb i zbieranie skorupiaków wciąż stanowiły ważną gałąź gospodarki – wyjaśnia dr Oliver Craig. – Pomimo dość gwałtownego pojawienia się nowoczesnych sposobów produkcji pożywienia nie zaobserwowaliśmy szybkiego odwrotu od tradycyjnych metod zdobywania pokarmu – dodaje badacz. Najnowsze wyniki badań przeczą więc hipotezie, że rolnictwo zostało w Europie wprowadzone stosunkowo nagle, przez osadników przybyłych z Bliskiego Wschodu.


– Nasze badania są przełomowe ze względu na szerokie wykorzystanie izotopów jednego związku chemicznego, dzięki którym można określić, czy substancje znalezione w materiale ceramicznym mają pochodzenie morskie, słodkowodne czy lądowe – twierdzi współprowadzący badanie prof. Carl Heron.


Zastosowane nowatorskie metody stwarzają nowe perspektywy w zakresie badań nad zabytkami ceramicznymi. A to właśnie naczynia z wypalonej gliny są najczęściej znajdowanym i najtrudniejszym do zinterpretowania materiałem badawczym.


Łukasz Wojnarowicz/EurekNews.pl 2011 10 25 d1

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 24, kwiecień 2013 08:09
a gdzie zagatki! ja chcem zagatki