Get Adobe Flash player

Hi-tech z dolnego paleolitu

Nowe odkrycie archeologów z Uniwersytetu w Tel Awiwie: badania w izraelskiej jaskini Qesem dostarczyły dowodów na masową produkcje ostrzy krzemiennych już 400-200 tysięcy lat temu. Wytwarzali je nasi przodkowie z gatunku Homo erectus.

  

Nie są to najstarsze znane narzędzia, ale jak zauważają odkrywcy prof. Avi Gopher i dr Ran Barkai, pierwsze o tak dużym stopniu zestandaryzowania, wskazującym na masową produkcję w oparciu o dobrze poznaną i opanowaną technologię. Miały one wydłużony kształt o jednej ostrej krawędzi i przeciwnej do niej tępej, służącej do trzymania w dłoni. Przy ich wytwarzaniu powstawało stosunkowo mało odpadów, a materiał do ich produkcji był starannie selekcjonowany.

– Hominidy zbierały buły krzemienne z ziemi lub wykopywały je ze znanych im złóż – opowiada dr Barkai. – Składowały je następnie w miejscu produkcji. Paleolityczny rzemieślnik dysponujący dobrym surowcem mógł wytworzyć duże ilości identycznych ostrzy o pożądanych cechach, niczym w manufakturze – dodaje badacz. W jaskini Qesem odkryto tysiące takich przedmiotów.


Tego rodzaju narzędzia krzemienne były używane głównie do krojenia mięsa, oczyszczania skór i rąbania kości. Potwierdzają to analizy mikroskopowe profesor Cristiny Lemorni z Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza″.

Inne badania dowiodły, że mieszkańcy jaskini Qesem potrafili krzesać ogień. – Ogień płonął nie tylko w nocy, lecz także w dzień. Był również wykorzystywany przez całą społeczność w różnych dziedzinach życia codziennego – tłumaczy dr Barkai.


Badacze odkryli również, że jaskinia była podzielona na swoiste przestrzenie funkcjonalne – przykładowo, narzędzia wytwarzano w jednej strefie, a jedzenie przygotowywano w innej. Wszystko więc wskazuje na to, że ergonomiczna aranżacja wnętrz także nie jest wynalazkiem Homo sapiens sapiens.


Łukasz Wojnarowicz/EurekNews.pl 2011 10_19_d

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 19, październik 2011 18:12
Dawni ludzie byli bardziej przedsiębiorczy! Yeraz mamy laboratoria i naukowców, a wymyśleć coś nowego jest niezwykle trudno. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że współczesnych ludzi jest wielo....krotnie więcej, więcej zatem głów do myślenia..i nie umieramy młodo i przypadkowo (najczęściej), łatwo jest więc wiedzę zachować i przekazać nowych pokoleniom - nasi przodkowie byli w zupełnie odwrotnej sytuacji.....