Get Adobe Flash player

Najstarszy celtycki kalendarz

Sensacyjne znaleziska często są dziełem przypadku. Niemieccy archeolodzy, przeglądając stare plany cmentarzyska Magdalenenberg koło Villingem-Schwenningen, odkryli, że cały kompleks jest nie tylko miejscem pochówku celtyckiej elity, lecz także gigantycznym kalendarzem księżycowym.

Tamtejsze groby są ułożone w taki sposób, że idealnie odwzorowują układ najważniejszych gwiazd starożytnego nieba. Co więcej, na największym na stanowisku grobie królewskim badacze z Centralnego Rzymsko-Germańskiego Muzeum w Mainz odkryli rzędy drewnianych słupków, które celują w to miejsce nieba, gdzie Księżyc znajduje się w najwyższym punkcie swojej wędrówki. Zjawisko to, zachodzące co 18,6 lat, stanowiło jedną z kluczowych dat w celtyckim kalendarzu.


Układ gwiazd na niebie podlega bardzo powolnym zmianom. Wykonane przez dr. Allarda Meesa symulacje komputerowe pozwoliły ustalić, gdzie przedstawiony przez starożytnych budowniczych układ gwiazd lokuje się w naszym kalendarzu. Wynik to połowa lata 618 roku p.n.e. Dlatego też niemieccy naukowcy ogłosili, że jest to najstarszy i najbardziej kompletny celtycki kalendarz księżycowy.


Najbardziej znanym starożytnym kalendarzem są kręgi kamienne w Stonehenge, powstałe w III tysiącleciu p.n.e. Jednak układ ten, w przeciwieństwie do cmentarzyska z Magdalenenberg, był związany z obserwacjami Słońca.


Tradycja księżycowych kalendarzy zanikła wraz z upadkiem cywilizacji celtyckiej. Przyczynił się do tego podbój rzymski, który został zapoczątkowany przez wyprawy Juliusza Cezara do Galii. On sam w swoich pamiętnikach wspomniał o celtyckim kalendarzu opartym na ruchu Księżyca.


Silne wpływy kultury rzymskiej spowodowały, że szybko zapomniano o lokalnych zwyczajach. Księżycowy kalendarz zniknął i został zastąpiony przez używany do dziś kalendarz słoneczny.


Łukasz Wojnarowicz/EurekNews.pl 2011 10 13 e

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (2)
2piątek, 14, październik 2011 13:10
No własnie jest, bo jest orientowany astronomicznie.
1czwartek, 13, październik 2011 14:50
Stonehenge kalendarzem, i to ma być portal naukowy, heh