Get Adobe Flash player

Biblijny Kajfasz żył naprawdę

Kolejne sensacyjne odkrycie w Ziemi Świętej: izraelscy naukowcy potwierdzili autentyczność ossuarium kobiety wywodzącej się z rodu wspomnianego w Nowym Testamencie arcykapłana Kajfasza – donosi „Israel Exploration Journal”.  To Kajfasz wraz z innymi kapłanami skazał na śmierć Jezusa z Nazaretu.

Ossuaria to niewielkie kamienne skrzynie, do których starożytni Żydzi składali kości swoich zmarłych. Bardzo dużo tego typu artefaktów pochodzi z okresu I w. p.n.e. - I w. n.e. Są wykopywane na terenie dawnych nekropolii Bliskiego Wschodu zarówno przez archeologów, jak i rabusiów. Te pochodzące z nielegalnych wykopalisk najczęściej trafiają na czarny rynek. Wiele z nich jest też „uatrakcyjnianych”, na przykład na zwykłych bezimiennych ossuariach dodaje się rozmaite napisy – tak było w przypadku rzekomego ossuarium „Jakuba, syna Józefa, brata Jezusa”, które parę lat temu wywołało sporo zamieszania w archeologicznym świecie.

Nic więc dziwnego, że kiedy specjalna izraelska jednostka zajmująca się odzyskiwaniem starożytnych skarbów skonfiskowała ossuarium z napisem: „Maria, córka Jeszuy, syna Kajfasza, kapłana (z klanu) Maazjasza, z Bet Imri”, sprawa wydawała się podejrzana. Jednak analiza artefaktu przeprowadzona przez prof. Yuvala Gorena, archeologa z uniwersytetu w Tel Awiwie, wykazała, że zarówno sama wapienna skrzynia, jak i napis są autentyczne. – Kiedy kamień znajduje się w ziemi przez tysiąclecia, oddziałuje na niego otoczenie i on sam oddziałuje na otoczenie – mówi prof. Goren. W tym przypadku kwaśne wody gruntowe dotarły do skrzyni i spowodowały odłożenie się na niej specyficznej wapiennej otoczki. Dodatkowe ślady pozostawiły po sobie też bakterie czy algi. Tego typu „upiększeń” nie da się podrobić w warsztacie dilera fałszowanych antyków.

Prof. Goren oraz współpracujący z nim prof. Boaz Zissu z Uniwersytetu Bar Ilan podejrzewają, że Maria, której kości spoczywały w ossuarium, została oryginalnie pochowana na terenie doliny Elah położonej na południowy zachód od Jerozolimy. Powiązania kobiety z rodziną Kajfasza oraz istnienie tego rodu są dla uczonych jednoznaczne. Interesujące jest też, że według napisu z kamiennej skrzyni kapłańska rodzina wywodziła się z Bet Imri – ta informacja nie była wcześniej znana.

Anna Piotrowska/EurekNews 2011 08 31 a1

 

 

 

CZYTAJ TAKŻE