Get Adobe Flash player

Kolejne sensacyjne odkrycie w Ziemi ¦wiêtej: izraelscy naukowcy potwierdzili autentyczno¶æ ossuarium kobiety wywodz±cej siê z rodu wspomnianego w Nowym Testamencie arcykap³ana Kajfasza ? donosi ?Israel Exploration Journal?.  To Kajfasz wraz z innymi kap³anami skaza³ na ¶mieræ Jezusa z Nazaretu.

Ossuaria to niewielkie kamienne skrzynie, do których staro¿ytni ¯ydzi sk³adali ko¶ci swoich zmar³ych. Bardzo du¿o tego typu artefaktów pochodzi z okresu I w. p.n.e. - I w. n.e. S± wykopywane na terenie dawnych nekropolii Bliskiego Wschodu zarówno przez archeologów, jak i rabusiów. Te pochodz±ce z nielegalnych wykopalisk najczê¶ciej trafiaj± na czarny rynek. Wiele z nich jest te¿ ?uatrakcyjnianych?, na przyk³ad na zwyk³ych bezimiennych ossuariach dodaje siê rozmaite napisy ? tak by³o w przypadku rzekomego ossuarium ?Jakuba, syna Józefa, brata Jezusa?, które parê lat temu wywo³a³o sporo zamieszania w archeologicznym ¶wiecie.

Nic wiêc dziwnego, ¿e kiedy specjalna izraelska jednostka zajmuj±ca siê odzyskiwaniem staro¿ytnych skarbów skonfiskowa³a ossuarium z napisem: ?Maria, córka Jeszuy, syna Kajfasza, kap³ana (z klanu) Maazjasza, z Bet Imri?, sprawa wydawa³a siê podejrzana. Jednak analiza artefaktu przeprowadzona przez prof. Yuvala Gorena, archeologa z uniwersytetu w Tel Awiwie, wykaza³a, ¿e zarówno sama wapienna skrzynia, jak i napis s± autentyczne. ? Kiedy kamieñ znajduje siê w ziemi przez tysi±clecia, oddzia³uje na niego otoczenie i on sam oddzia³uje na otoczenie ? mówi prof. Goren. W tym przypadku kwa¶ne wody gruntowe dotar³y do skrzyni i spowodowa³y od³o¿enie siê na niej specyficznej wapiennej otoczki. Dodatkowe ¶lady pozostawi³y po sobie te¿ bakterie czy algi. Tego typu ?upiêkszeñ? nie da siê podrobiæ w warsztacie dilera fa³szowanych antyków.

Prof. Goren oraz wspó³pracuj±cy z nim prof. Boaz Zissu z Uniwersytetu Bar Ilan podejrzewaj±, ¿e Maria, której ko¶ci spoczywa³y w ossuarium, zosta³a oryginalnie pochowana na terenie doliny Elah po³o¿onej na po³udniowy zachód od Jerozolimy. Powi±zania kobiety z rodzin± Kajfasza oraz istnienie tego rodu s± dla uczonych jednoznaczne. Interesuj±ce jest te¿, ¿e wed³ug napisu z kamiennej skrzyni kap³añska rodzina wywodzi³a siê z Bet Imri ? ta informacja nie by³a wcze¶niej znana.

Anna Piotrowska/EurekNews 2011 08 31 a1

 

 

 

CZYTAJ TAK¯E

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy