Get Adobe Flash player

Historia ludzi bez tajemnic

Wiemy już prawie na pewno, jak wyglądała historia naszych przodków w ciągu ostatnich 120 tysięcy lat. Nieco światła na zagmatwane dzieje Homo sapiens rzuciło zastosowanie nowatorskiego algorytmu, który śledzi zmiany w naszym DNA – donosi dzisiejsze „Nature”.

Nowa metoda badawcza opracowana została przez naukowców z Genome Informatics Group z brytyjskiego Sanger Institute. Pozwala ona na podstawie porównania genomu pojedynczych osób z niebywałą precyzją ustalić genetyczną przeszłość całych populacji. W ramach badań uczeni przyjrzeli się bliżej DNA czterech mężczyzn: Europejczyka, Chińczyka, Koreańczyka i mieszkańca zachodniej Afryki. Na podstawie analiz ich genomów naukowcy odkryli, że już ponad 100 tysięcy lat temu nastąpiły podziały (najprawdopodobniej geograficzne) wewnątrz gatunku Homo sapiens. W tym samym czasie liczba ludzi znacząco się też zwiększyła.

Mimo pewnych podziałów nasi przodkowie stanowili jedną populację jeszcze około 80-60 tysięcy lat temu. Na podstawie dotychczasowych badań archeologicznych można stwierdzić, że była to populacja wschodnioafrykańska, której przedstawiciele robili sobie wycieczki na północ i południe kontynentu, Bliski Wschód oraz Półwysep Arabski.

Analizy DNA dowodzą, że ok. 80-60 tysięcy lat nieomal doszło do zagłady ludzkości. Liczba przedstawicieli gatunku Homo sapiens zmniejszyła do jednej dziesiątej wcześniejszych wskazań. Wtedy też nasi bezpośredni przodkowie zaczęli opuszczać Afrykę i zasiedlać Azję. Niewykluczone, że „cichym zabójcą” naszych przodków był sumatrzański wulkan Toba, którego wybuch ok. 75 tysięcy lat temu jest uważany za jedną z najstraszniejszych katastrof tego typu w dziejach Ziemi.

Co ciekawe, najnowsze badania DNA dowodzą też, że od czasu opuszczenia przez ludzi Afryki przez co najmniej 20 tysięcy lat istniała ciągła wymiana genów między afrykańskimi a azjatyckimi populacjami.  Dopiero 40-20 tys. lat temu doszło do dostatecznego rozejścia się ewolucyjnego poszczególnych grup naszych przodków.

Anna Piotrowska/EurekNews 2011_07_14_a

CZYTAJ TAKŻE