Get Adobe Flash player

Tsunami zniszczyło Olimpię

 

Zawsze sądzono, że kres Olimpii, słynnej z igrzysk olimpijskich, przyniosły powodzie i trzęsienia ziemi. Jednak uczeni pod kierunkiem prof. Andreasa Vötta z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji odkryli, że zagładę starożytnego miasta w VI wieku n.e. spowodowało gigantyczne tsunami.

Kiedy w XIX wieku odkryto starożytną Olimpię, pokrywały ją blisko ośmiometrowe nawarstwienia piasku i mułu. Uważano wówczas, że zostały naniesione przez pobliską rzekę. Najnowsze badania wykazały jednak, że osady te miały charakter morski. Znaleziono w nich pozostałości stworzeń morskich, przede wszystkim otwornic oraz muszli mięczaków.

– Dziś Olimpia położona jest 22 kilometry od wybrzeża, ale w starożytności do plaży było nie dalej niż 7- 8 kilometrów – tłumaczy Vött. To wystarczająco blisko, by fala tsunami mogła dosięgnąć miasta.

Za teorią o trzęsieniu ziemi przemawia też stan zachowania pozostałości starożytnych budynków. Kiedy je odkopywano, nie były powalone czy roztrzaskane (jak mogło być w przypadku trzęsienia ziemi), ale niejako zatopione w masach mułu i piasku. Dokładne datowanie kolejnych warstw osadów jest teraz jednym z głównych celów badaczy.

Łukasz Wojnarowicz/EurekNews 2011_07_13_b

CZYTAJ TAKŻE