Get Adobe Flash player

Stroimy się od 170 tys. lat


Badania genetyczne wszy ujawniły, że ludzie noszą ubrania od 170 tysięcy lat. Do odziania się naszych przodków doszło zatem kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej niż dotąd sądzono - twierdzi David Reed z University of Florida.

Amerykański uczony doszedł do takich wniosków na podstawie pięcioletnich badań ludzkiej wszy głowiowej oraz jej niezwykle bliskiej krewniaczki - wszy ubraniowej. Jak wynika z nazw, każda z nich ma swoje własne siedlisko. Naukowcy są przekonani, że podgatunek wszy ubraniowej powstał na skutek podziału gatunku wszy głowiowej, kiedy ludzie zaczęli okrywać swoje ciała.
Ponieważ jednak żadne ubranie zrobione z materiału organicznego, a takie były na pewno pierwsze stroje, nie jest w stanie przetrwać tysięcy lat, trzeba było użyć analiz DNA, by odkryć, kiedy to się stało.

 Wyniki badań Reeda dowodzą, że ludzie zaczęli się ubierać tuż po pojawieniu się gatunku Homo sapiens na arenie dziejów. Najstarsze znane dziś szczątki naszych bezpośrednich przodków liczą bowiem ok. 200 tys. lat. Do wynalezienia strojów zmusił ich najprawdopodobniej chłód - ok. 180 tys. lat temu zaczęła się kolejna z wielu epok lodowcowychdwa6sty2011ok


Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE