Get Adobe Flash player

Mykeńska forteca na Cyprze

 

Pozostałości mykeńskiej cytadeli obwarowanej wyjątkowo grubymi murami odnaleziono w południowo zachodniej części Cypru. Jej ściany miały blisko 5 metrów grubości!

Fortecę datowaną na ok. 1500 – 750 p.n.e., znalazła profesor Gisela Walberg z University of Cincinnati. Nie jest to jej pierwsze odkrycie na Cyprze, bowiem uczona od 10 lat prowadzi wykopaliska na terenie starożytnego cypryjskiego miasta Bamboula, które w XIII-XI wieku p.n.e. było jednym z kluczowych portów na wyspie i miejscem handlu miedzią, wydobywaną w pobliskich górach. Nowoodkryta forteca miała za zadanie chronić inny ośrodek miejski z okresu brązu - Alassę położoną nieco wyżej w górach.

- Cytadela położona jest na wyniesieniu, z którego doskonale widać góry, rzekę oraz samo Morze Śródziemne - mówi profesor Walberg. Częścią umocnień była wieża - udało się odnaleźć jej fundamenty wraz z wewnętrzną spiralną klatką schodową.

Według Walberg konstrukcja ta nosi ślady zniszczeń. XIII-XI w. p.n.e. był w basenie Morza Śródziemnego okresem konfliktów, związanych z najazdami tzw. ludów morza.  Z tego czasu z obszaru Cypru znane są liczne masowe groby. Być może forteca była jednym z miejsc obrony przed wrogami przybywającymi od strony wybrzeża2011_06_21_b

Łukasz Wojnarowicz/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE