Get Adobe Flash player

Gotowane przysmaki neandertalczyków

Neandertalczycy gustowali w gotowanych warzywach i zbożach. Oznacza to, że ich dieta niczym nie różniła się od jadłospisu naszych bezpośrednich przodków- Homo sapiens. O tym zaskakującym odkryciu donosi najnowszy „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Do tej pory uczeni byli przekonani, że Neandertalczycy jedli głównie mięso dużych zwierząt. Dlatego kiedy na zajmowanych przez nie terenach pojawił się Homo sapiens, który polował na te same stworzenia - nasi kuzyni nie wytrzymali konkurencji, zaczęli głodować, a po pewnym czasie wymarli. Zdolność jedzenia zarówno mięsa, jak i przetwarzanych roślin miała być jedną z cech, dających Homo sapiens przewagę nad neandertalczykami.

Tymczasem badania resztek pożywienia uwięzionych w kamieniu nazębnym dowiodły, że Neandertalczycy jedli bardzo dużo roślin, które na dodatek gotowali czy piekli. Analizy dokonał zespół trzech amerykańskich uczonych pod kierunkiem Amandy G. Henry z
Smithsonian National Museum of Natural History. Badaczki zajęły się zębami pochodzącym ze szczątków znalezionych w dwóch miejscach: Belgii oraz Iraku.


Okazało się, że żyjący na zachodzie Europy neandertalczycy gustowali w korzeniach lilii wodnych oraz roślinach z rodzaju Sorghum, do którego należy uprawiane w Afryce zboże - sorgo. Z kolei nasi kuzyni z Bliskiego wschodu, woleli jęczmień, rośliny z rodzaju bobowatych (być może były to soczewica lub wyka) oraz daktyle. Według uczonych oznacza to, że pod względem jadłospisu neandertalczycy w niczym nie różnili się od Homo sapiens. Na dodatek procedura zbierania i przygotowywania pożywienia wymuszała konieczność podziału pracy, co dowodzi istnienia u nich skomplikowanej struktury społecznej, w formie przypisywanej do tej pory jedynie Homo sapiens. Nadal więc nie wiadomo dlaczego mniej więcej 30 tys. lat temu neandertalczycy wyginęlijeden4sty2011

Anna Piotrowska 

CZYTAJ TAKŻE