Get Adobe Flash player

Pozostałości najstarszego na świecie posłania zrobionego z turzyc i sitowia znaleziono w południowoafrykańskiej jaskini Sibudu. Pod pradawnym ?łożem? znajdowała się warstwa liści zawierających substancję, która odstraszała komary ? dowód na to, że wiedza naszych przodków na temat roślin była ogromna ? czytamy w dzisiejszym ?Science?.
 

To już prawdziwa rewolucja. Odkrycia z ostatnich 10 lat niezbicie dowodzą, że nasi odlegli przodkowie zwani pogardliwie ?jaskiniowcami? pod względem intelektu czy zachowań niewiele się od nas różnili. Wiemy, że już ponad 150 tys. lat temu wykorzystywali czerwony barwnik ? ochrę ? do celów rytualnych, 100 tys. lat temu zaczęli nosić biżuterię, a nieco później ? produkować kościane i kamienne narzędzia niezwykle wysokiej jakości. Około 77 tys. lat temu powstały też najstarsze znane dziś dzieła sztuki ? abstrakcyjne wzory ryte na kawałkach skał.
 

Teraz zespołowi prof. Lyn Wadley z University of the Witwatersrand udało się dowieść, że ludzie zamieszkujący w środkowym paleolicie Afrykę dbali o to, by w nocy spało się im wygodnie i co najważniejsze, zdrowo ? z dala od dokuczliwych komarów. W jaskini Sibudu (RPA) zespół uczonej znalazł 15 różnych warstw posłania zrobionego ze sprasowanych turzyc i sitowia. Najstarsza z warstw, zachowana w znakomitym stanie, liczy 77 tys. lat. Najstarsze znane do tej pory wynalazki tego typu liczyły ok. 30 tys. lat, były więc o 50 tys. lat młodsze.
 

Zachowane sprasowane ?łoże? ma około centymetra grubości. Rośliny potrzebne do jego zrobienia pochodziły najprawdopodobniej z okolic pobliskiej rzeki. Tuż pod warstwą sitowia i turzyc uczeni znaleźli cieniutką warstewkę liści wiecznie zielonego drzewa z gatunku Cryptocarya woodii. Liście te zawierają substancję odstraszającą komary. ? Wybór akurat tych liści sugeruje, że dawni mieszkańcy Sibudu mieli rozległą wiedzę na temat roślin znajdujących się w pobliżu i byli świadomi ich medycznych zastosowań ? mówi prof. Wadley.
 

Mikroskopowa analiza posłań przeprowadzona przez uczonych dowodzi, że mieszkańcy jaskiń regularnie ?odnawiali? je, uzupełniając wyschnięte czy też pogniecione rośliny. Dodatkowo mniej więcej 73 tys. lat temu zaczęli co jakiś czas je palić, przygotowując teren jaskini pod nową warstwę roślin. Uczeni podejrzewają, że w ten sposób pozbywali się pasożytów.
 

Ponieważ najmłodsza z odkrytych przez badaczy warstw liczy 38 tys. lat, można zakładać, że raz opracowana ?technologia? produkcji posłania przyjęła się na lata. A właściwie tysiące lat. Sen na takim świeżym musiał być naprawdę cudowny.
 

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2011 12 09 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy